Ivo Vicena: Greta a kůrovec

06.10.2019 11:51 | Zprávy

Rozhořčené vystoupení mladé Švédky Grety Thünbergové na světovém summitu o ochraně přírody v New Yorku připomíná uplynulých 25 let úsilí lesníků, zemědělců a mnohých přírodovědců, aby se začalo konečně něco dělat s (ne)hospodařením s našimi lesy, krajinou a životním prostředím. které nyní vyústilo do nevídané kalamity.

Ivo Vicena: Greta a kůrovec
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Uschlé stromy napadené kůrovcem na Šumavě poblíž Kvildy směrem k prameni Teplé Vltavy

Na naprosto škodlivý postup v lesích byly mnohokrát upozorněny odpovědné orgány i média. Nerespektování vědecky i prakticky ověřených postupů nemohlo vést k ničemu jinému než k současné katastrofě naší přírody a krajiny. Těžební, ochranářské i pěstební práce, až na malé výjimky, v lesích měli převzít soukromníci a velké akciové společnosti. Ty si rychle opatřily výkonné a drahé harvestory a menší potřebné pěstební i ochranářské práce přestaly provádět. Tím se z malých, kůrovcem napadených jednotlivých stromů a malých ohnisek rozšířila kalamita do celého území republiky.

Reorganizací u LČR i v národních parcích byli propuštění vlastní dělníci. Hrozbu podcenilo ministerstvo průmyslu a obchodu, které mělo dohlížet, jak akciové společnosti a různé malé živnosti tyto převzaté povinnosti plní. Na hrozící nebezpečí byla upozorněna dopisem prezidentská kancelář v r. 2010, předsedové vlád (2x), místopředsedové vlády (2x), ministři životního prostředí (5x), ministři zemědělství, ministři vnitra (2x) i vládní legislativní rada. Senát i poslanecká sněmovna dostaly několik petic, které sice byly projednány, ale k ničemu nevedly. Poslanecká sněmovna dostala několik upozornění, osobní dopisy dostalo 23 poslanců, upozornění dostali i dva europoslanci.

Stav lesů se podrobně probíral na schůzi senátu v r. 2007. Trestní oznámení dostala policie, státní zastupitelství (6x), Vrchní státní zastupitelství. Stav lesů se podrobně probíral na schůzi senátu v r. 2007 a v r. 2019. Popis důsledků dostaly Česká televize, Česká inspekce životního prostředí, denní tisk, například MF Dnes, Právo a jejich týdeníky ECHO, EURO, Salon, Neviditelný pes, časopisy ŽIVA, Ochrana přírody, Lesnická práce. Byly předneseny příspěvky na konferencích v Českých Budějovicích, Plzni, Praze, na seminářích na Kvildě, v Klatovech, v Písku a v Železné Rudě, byly uveřejněny letecké snímky a celé knihy fotografií mrtvého lesa. Policii a soudům bylo předloženo několik odborných znaleckých posudků. Přesto doposud řídí lesní hospodářství a národní parky stejná skupina lidí a stejná skupina „vědců“, kteří za nynější katastrofální stav označují sucho a smrk, a to bez jakékoliv sebereflexe.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Ceny potravin v Maďarsku klesly o pětinu

12:17 Petr Hampl: Ceny potravin v Maďarsku klesly o pětinu

Denní glosy Petra Hampla.