Jan Bednář: Co přineslo jednání Merkelové s Obamou o Ukrajině

11.02.2015 12:46 | Zprávy

Až dnes zasednou v běloruském Minsku k jednacímu stolu prezidenti Ruska, Ukrajiny a Francie spolu s německou kancléřkou, aby se pokusili nalézt východisko z ukrajinské krize, budou mít jistě před očima i čerstvý výsledek její schůzky s americkým prezidentem a kanadským premiérem.

Jan Bednář: Co přineslo jednání Merkelové s Obamou o Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

Pro ruského prezidenta Putina to možná nebude dostatečný důvod ke změně dosavadní politiky, ale vyjednávací „potenciál“ ukrajinského prezidenta Porošenka se po prohlášeních amerického prezidenta Obamy a pak ještě kanadského premiéra Harpera, kteří mluvili o pomoci Ukrajině s německou kancléřkou Merkelovou, zjevně zvyšuje.

Oba američtí politikové, prezident Obama i premiér Harper, se totiž zmínili o možnosti dodat na Ukrajinu zbraně, pokud evropská diplomacie nic nevyřeší.

Jak víme, americký prezident Obama je už delší dobu vystaven tlaku opozičních republikánů, aby Ukrajině vojensky pomohl v boji proti proruským separatistům. Až dosud s přímou vojenskou pomocí Kyjevu váhal a i v této chvíli je to jen hypotetická možnost.

Obama doslova řekl, že nyní tuto věc „studuje“ a dodal: „Požádal jsem svůj tým, aby se podíval na všechny varianty řešení“ – s tím, že nabídka amerických zbraní Ukrajině je jen jednou z řady variant, o nichž nyní jeho poradci uvažují.

Tuto poznámku ale učinil americký prezident i přesto, že německá kancléřka Merkelová dala jednoznačně najevo, že se staví proti takovému návrhu, že by nesouhlasila s posíláním amerických zbraní ukrajinské armádě.

Jak známo, od začátku konfliktu na Ukrajině mají Američané a Evropané na tuto krizi podstatně jiný názor a je svým způsobem obdivuhodné, že se zatím dokázali sjednotit na rozsahu a konkrétní podobě společných protiruských sankcí.

Ministři zahraničí EU se v pondělí dohodli na dalším posílení sankcí, pokud se nepodaří boje utišit, ale odložili jejich platnost ještě o týden právě proto, aby dali šanci mezinárodní diplomacii.

„Ukrajinci jsou zabíjeni a my jim posíláme jídlo a přikrývky. Ty proti ruským tankům nestačí,“ prohlásil o víkendu na mnichovské konferenci o bezpečnosti americký senátor, republikán John McCain.

Francouzský prezident Hollande a německá kancléřka Merkelová budou mít proto ve středu v Minsku co dělat, aby přesvědčili Vladimira Putina aspoň k nějakému smířlivému gestu. Za pokus to určitě stojí. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Český rozhlas

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…