I když ji Donald Trump označil za průlom a první fázi nadcházející velké obchodní dohody, nejedná se zatím podle nás o nic jiného než o dočasný klid zbraní. Čína slíbila nakupovat americké zemědělské výrobky v celkovém objemu až 50 miliard dolarů a současně se slíbila zamyslet nad ochranou duševního vlastnictví (detaily nejsou známé, na textu se bude pracovat). Spojené státy výměnou za to v úterý nezvýší cla z 25 na 30 % u zboží v hodnotě 250 miliard dolarů. I dočasné příměří je sice příznivé, ale nelze ho přeceňovat - obchodní konflikt se může znovu rychle rozhořet a častokrát k tomu stačí jeden tweet.
Dnešní ranní slabá čísla z Číny - propad zahraničního obchodu - ukazují, že obchodní války jsou v zesláblé čínské ekonomice cítit. Kromě obchodních válek bude v centru dění opět brexit - ve čtvrtek je na programu klíčový summit, kde by mělo dojít k nové výstupní dohodě mezi EU a USA. I na této frontě bylo v pátek veseleji. Boris Johnson a irský premiér oznámili pokroky v jednání. Evropský vyjednavač Michel Barnier však přes víkend řekl, že pokroky v jednání jsou zatím malé a že nový návrh Británie je příliš obecný a pro EU nedostačující. Pokud nebude dohoda schválena do 19.10., měl by Boris Johnson požádat EU o další odklad brexitu…
Na pozadí dalších geopolitických událostí (a to jsme nezmínili napětí v Turecku a polské volby) bude zajímavé sledovat výsledek srpnových čísel z evropského průmyslu. Předběžná německá čísla naznačila, že se propad průmyslu na konci léta na chvíli zastavil. Výraznější pozitivní překvapení však neočekáváme. Německo podle nás tak jako tak ve třetím kvartále míří do “mělké” recese.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV