Akcie tedy rostou (v USA od začátku týdne o 2 %) a klesá tržní napětí - index strachu VIX spadl za poslední dva dny velice prudce do blízkosti letošních minim. Daří se možná i trochu paradoxně dluhopisům s delšími splatnostmi - a to nejen v USA. To samé se dá říct o německém nebo japonském trhu. Pokles averze k riziku a lehký růst cen ropy by měly být přitom pro dluhopisy (se splatností deset let a víc) špatnou zprávou. Výnosy na deseti letech by měly spíše růst. Proč se tak neděje a zatímco krátký konec německé a americké křivky zůstává stabilní, delší padá dolů (křivka zplošťuje)?
Jedním z (mnoha možných) důvodů může být změna měnové politiky v Japonsku. Bank of Japan tento týden sice trhy na první pohled trochu zklamala - nenavýšila tisk peněz ani nesnížila základní sazbu. I tak provedla jednu zajímavou strategickou změnu. Do budoucna chce kromě krátkých sazeb řídit celou výnosovou křivku. V tuto chvíli konkrétně desetiletý výnos, který chce dlouhodobě držet v blízkosti nuly. Explicitní cíl pro dlouhé výnosy/sazby je mezi centrálními bankami novinkou a pro dluhopisy s delší splatností dobrou zprávou. Bank of Japan tak do jisté míry postupuje v měnové expanzi dál a nedá se vyloučit, že ji v budoucnu v případě potřeby jiné centrální banky budou následovat. I proto se výnos německého desetiletého bundu pravděpodobně nehledě na zisky akcií a ropy propadl zpátky do záporných hodnot.
Jan Bureš
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV