Jan Bureš: Středa jako den “D” pro konfrontaci nové řecké vlády s věřiteli EU

09.02.2015 13:27 | Zprávy

Dříve než přejdeme opět k Řecku a jeho dluhovým peripetiím, které nás čekají v tomto týdnu, nelze se nezastavit u posledních statistik z amerického trhu práce. Čísla za leden, která byla zveřejněna v pátek odpoledne, byla totiž tak silná, že si zaslouží zvláštní pozornost.

Jan Bureš: Středa jako den “D” pro konfrontaci nové řecké vlády s věřiteli EU
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Podíváme-li se totiž na poslední tři měsíční přírůstky nových pracovních míst, tak dojdeme k průměrnému číslu 336 tisíc, což je nejlepší výsledek trhu práce od konce roku 1997. Takový údaj samozřejmě nemá s recesí co dělat a nic na tomto nemění ani stále relativně nízký růst mezd. I ten mimochodem zrychlil (zpět na 2,2 % meziročně), ale spolu s inflací by to měla být jediná proměnná, která stále ještě drží Fed od akce. Mimochodem pokud vezmeme v úvahu tzv. Taylorovo pravidlo v podobě, jež používá šéfka Fedu Yellenová, tak by úrokové sazby měly být již na úrovni 2,4 %. Trh však stále počítá s tím, že by úroky Fedu mohl jít (z 0-0,25 %) vzhůru až v září čí spíše v říjnu, což se nám s ohledem na silný trh práce nezdá jako správný odhad. Záminkou ke změně očekávání trhu směrem k dřívějšímu růstu úroků či k jejich vyšším úrovním pak může být rétorika Fedu, resp. její více jestřábí naladění. Jako důležité mezníky se v tomto ohledu mohou jevit nejbližší vystoupení J. Yellenové - 24.2. v Kongresu a 18.3. na tiskovce po příštím zasedání FOMC.

V tomto týdnu bude opět v centru pozornosti Řecko. Popularita řeckého premiéra Tsiprase se v posledním týdnu podle některých průzkumů doma vyhoupla až k 68 %. Řekům se tvrdé vystupování vůči Trojce líbí a stejně tak podporují převrácení řady strukturálních reforem. Hluboká propast se ovšem rozevřela mezi Athénami na jedné straně a Bruselem, Berlínem a Frankfurtem na straně druhé. Klíčoví lídři eurozóny odmítají dát Řecku překlenovací půjčku do léta - do té doby si Athény chtějí připravit půdu a vyjednat výraznější ústupky. Navíc ECB omezila v uplynulém týdnu výrazně přístup řeckých bank k eurové hotovosti a dá se očekávat, že pokud do konce února nebude na stole dohoda, odstřihne Řecko úplně. Vyjednávání v nadcházejících týdnech tak budou trhy ostře sledovaná.

Tuto středu je na programu speciální schůzka euro-skupiny (ministři financí eurozóny), na které ministr financí Varoufakis bude přesvědčovat své kolegy o záměrech nové řecké vlády. Je pravděpodobné, že s návrhem na zvyšování minimální mzdy a penzí těžko uspěje a překlenovací půjčku po poměrně agresivních výrocích v uplynulých týdnech také vyjedná stěží. V tomto světle budou trhy s napětím sledovat další aukci řeckých pokladničních poukázek (také ve středu 11.2.). Vystresované řecké banky, pro které je euro-hotovost opět velice vzácná, nemusí mít moc chuti dál půjčovat vlastnímu státu.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSOB

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Hejtman Kuba spoluvlastní několik firem a vydělává ročně desítky milionů korun

11:34 Alena Maršálková: Hejtman Kuba spoluvlastní několik firem a vydělává ročně desítky milionů korun

Stíhá politiku i byznys. A hlavně umí obojí skloubit a využít. Podniká ve fotovoltaice a zároveň jak…