Jan Campbell: Jak daleko je sedmá generace stíhaček

22.03.2016 8:33 | Zprávy

Sedmička je podle numerologie i moje číslo, proto se občas o něj starám. Dnes, kdy ještě ani pořádně nevíme so jsou a co vše budou umět letadla páté generace, mnozí vojenští a nevojenští povolaní, jak na východě, tak i na západě, mluví a píšou o sedmé generaci, jako kdyby stroje mohly rodit.

Jan Campbell: Jak daleko je sedmá generace stíhaček
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Protože snad jedinou spásou pro člověka před následky jím vymyšleným a postaveným strojem bude jeho fantazie, rozhodl jsem nabídnout jeden úzký pohled do budoucnosti. V ní, podle mého hodnocení, se bude ještě větší množství lidí snažit vyžít a přežít, na druhé straně bude stále menší množství lidí ochotno se chtít dělit, protože bude přesvědčeno, že je schopné lidi ve velkém množství zabíjet. I s pomocí stíhaček Protože nejsem Julius Verne ani nikdo jemu na píď podobný vypůjčuji si pro tento příspěvek polského multitalenta, který umřel před deseti roky, 27. března 2006.

Stanisław Lem (1921 – 2006) byl polský spisovatel, filozof, lékař, futurolog a satirik, světoznámý autor sci-fi, jehož knihy, kterých se prodalo přes 27 milionů, byly přeloženy do 40 jazyků. Jedna z knih nazvaná Nepřemožitelný - polsky Niezwyciężony (1964) nabízí představu, jak by mohla vypadat letadla a bojové technologie sedmé generace, a jaké otázky mohou vzniknout. Hvězdolet Nepřemožitelný je vyslán na planetu Regis III, aby zde pátral po ztracené sesterské lodi Kondor. Nalezne ji po několika dnech pátrání. Systémy lodě jsou nepoškozené, avšak posádka je mrtvá.Zahynula za podivných okolností. Posádku i místní život na souši zničil podivný kovový hmyz, který se vyvinul neorganickou evolucí z robotů zaniklé mimozemské civilizace a jeho prioritou je zničení všeho organického života na planetě. Uvádím tento příběh jako pokračování příspěvku Cesta do pekla, Jak se létá na ukradeném a dalších, které jsem napsal v posledních týdnech.

Současně připomínám, že první generace letadel začala německým Messerschmitt-262, druhá sovětským MIG-15 a F-86, třetí MIG-21 a F-4 a čtvrtá MIG-29, SU-27, F-15, F-16. V současné době lze počítat to páté generace americký F-22 a F-35, ruský T-50 a čínský J-20. Z ekonomických důvodů létá pouze F-22, sériová výroba TU-50 se podle různých informačních pramenů očekává kolem 2020 a sériová výroba čínského J-20 ještě později.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: ČT pekelnej mariáš betl nebo durch?

19:20 Pavel Foltán: ČT pekelnej mariáš betl nebo durch?

„Takže toho Součka si klidně odvolejte a hezky rychle – už jste ho měli odvolat dávno. Respektive js…