Katolické církvi nebyly po celou dobu její existence cizí kontroverze ani pokrytectví. Příkladem je postoj církve k homosexualitě. Katolické učení říká, že homosexuální jednání je „vnitřně neuspořádané“. Sám papež František řekl, že homosexualita je „hřích“, i když ne zločin. Přesto studie naznačují, že výskyt homosexuality mezi římskokatolickými kněžími je mnohem vyšší než v celé populaci, podle některých odhadů až 50 %.
V posledních desetiletích jsme byli svědky mnoha skandálů týkajících se katolických kněží a zneužívání dětí. Bylo například zjištěno, že od roku 1950 zneužili francouzští duchovní více než 200 000 dětí; v Austrálii bylo ze zneužívání dětí obviněno 7 % kněží. Seznam by mohl pokračovat. Papež František přiznal, že asi 2 % kněží jsou pedofilové. Při počtu přibližně 400000 kněží to znamená 8 000 pedofilů.
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
To vše se odehrává v organizaci, která má hodnotu miliardy dolarů, aktivní investiční portfolia a vlastní desítky tisíc nemovitostí a uměleckých děl, která jsou neocenitelná. Prodej jediného vatikánského obrazu by mohl vymýtit chudobu v širokém regionu nebo postavit nemocnici, která by zachránila tisíce životů.
Navzdory výše uvedeným skutečnostem byl papežský úřad papeže Františka označen za „transformační.“ Mimo jiné, jako první, papež František konečně zařadil některé ženy do tradičně mužských správních funkcí a zároveň posílil geografickou inkluzi církve jmenováním biskupů ze vzdálených zemí a kultur. Navzdory slibům, že zasáhne do problematiky zneužívání, se však Františkovi nepodařilo exkomunikovat zneužívající a umožňující úředníky. Ačkoli někteří považují reformy, které se mu podařilo prosadit, za návrat ke kořenům církve, jiní je považují za další odklon od nich.
Jako vůdce největší politické organizace všech dob musel papež František každopádně přizpůsobit své vedení rozmarům organizace, kterou vedl, organizace spoutané myšlením a tradicemi z temného středověku. Je to právě temnota katolické církve, která dává hvězdě papeže Františka mnohem více světla.
zdroje: Wikipedia (ZDE a ZDE), PBC News (ZDE), aljazeera.com (ZDE), theeconreview.com (ZDE), Newsweek (ZDE)
(publikováno dne dne 22.4.2025 v časopisu Přítomnost)
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV