To platí nejen pro hlavní indexy - tedy S&P500 a Dow Jones, ale hlavně pro technologicky orientovaný Nasdaq, který minulý týden uzavřel na nejvyšších hodnotách za posledních 15 let. Mimochodem jen pro zajímavost tržní kapitalizace pěti vybraných technologických gigantů (Apple, Google, Microsoft, Amazon a Nokia), jež pamatují i období před finanční krizí, dosahuje téměř 10 % výkonu americké ekonomiky. A to nejen více než tomu bylo v roce 2007, ale hlavně více než při prasknutí technologické bubliny v roce 2001 (byť Google tehdy nebyl na burze). Nikde samozřejmě není psáno, že to nemůže být ještě více, neboť výše uvedeným a podobným firmám se daří technologiemi zásadně měnit či likvidovat celé sektory ekonomiky.
To co se líbí akciovým trhům, se zákonitě nemůže líbit bezpečným instrumentům, které nic nenesou. A těmi jsou vládní dluhopisy.Tak například výnos amerického desetiletého vládního dluhopisu během pár dní vylétl o více než 40 bazických bodů vzhůru, což představuje téměř ztrátu 4 %. Evropské dluhopisy na tom zatím nejsou zle, neboť se očekává, že s příchodem března ECB začne skupovat velkou část nabídky, avšak i zde začínají být ztráty viditelné.
Předražené trhy dluhopisů se nyní musí modlit, aby se na dnešní schůze Eurogroup, kde se bude projednávat "update" řeckého úvěrového programu, něco pokazilo či raději ještě lépe, aby si Němci s Řeky vjeli do vlasů. Dluhopisoví býci by pak asi rovněž uvítali, kdyby v neděli započaté příměří na východní Ukrajině bylo porušeno nějakou silně medializovanou přestřelkou. Ani jeden scénář není samozřejmě vyloučen, nicméně i tak může být zamýšlený rychlý "exit" z býčího trhu dluhopisů pro řadu subjektů komplikovanou záležitostí.
Jan Čermák, analytik ČSOB
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSOB