Jan Čermák: Vyšší inflace ČNB z nudy nerozptýlí

29.03.2012 18:29 | Zprávy

Dnes proběhne další z řady nezajímavých zasedání bankovní rady ČNB. Repo sazba centrání banky je totiž téměř dva roky na historickém minimu a nevypadá to, že by tomu tak mělo být jinak.

Jan Čermák: Vyšší inflace ČNB z nudy nerozptýlí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Zajímavé přitom je, že míra inflace ani zdaleka na historickém minimu není. Naopak, téměř čtyřprocentní meziroční růst cen značí, že míra inflace se pohybuje nad horním limitem pásma cíleného centrální bankou. Nicméně pravdou je, že zrychlený růst cen byl zapříčiněn admistrativními zásahy (vyšší DPH), resp. růstem cen benzínu a potravin. Ve všech případech jde o položky, na jejichž cenový vývoj má centrální banka jen velmi slabý vliv a tak může zůstat bankovní rada i nadále v klidu. Nicméně, i kdyby se na růstu podílely jiné položky, které by přece jen více zaváněly poptávkovými tlaky, je otázkou, zdali by vzrušení bylo na místě. Globalizace a permanentní hrozba outsourcingu nejen výroby, ale i služeb z východoasijských zemí, učinila přítrž tradiční cenově-mzdové spirále, která roztáčela inflaci v okamžiku, kdy se vyšší inflační očekávání domácností přelily do mezd a následně i do cen. Dnes nic takového nehrozí, přičemž hezkou ukázkou toho, kterak došlo k přerušení vazby mezi inflačními očekáváními a skutečnou inflací, je americká ekonomika. Zde se jednoletá inflační očekávání spotřebitelů (či domácností) dostala nad úroveň šesti procent. Fed ovšem (stejně jako nakonec i ČNB) dobře ví, že se tato pesimistická očekávání nepromítnou do růstu mezd. Naopak, takto vyvolaný propad reálných mezd může mnohé z centrálních bankéřů zavést k úvaze, že dnes dráhé potraviny a benzín jsou vlastně výborným nástrojem pro snížení inflace v budoucnu. Klidně totiž může zaznít argument, že zdražení několika klíčových položek ve spotřebním koš způsobí zhoršení životní úrovně, což nakonec přinese útlum domácí poptávky, a tedy i budoucích inflačních tlaků.

Sečteno a podtženo: nehledě na fakt, že se ceny v ČR tlačí vzhůru a inflace se pohybuje viditelně nad inflačním cílem, lze najít dostatečně pádné důvody, proč by ČNB dosavadní kurz (uvolněné) měnové politiky neměla v dohledné době měnit.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Průmysl stále v recesi

15:26 Petr Dufek: Průmysl stále v recesi

I přes mírné lednové zlepšení se index nákupních manažerů – PMI – mapující situaci v tuzemském průmy…