Jan Fingerland: Výroba člověka z lidí aneb Žijeme v době post-vědeckofantastické

09.02.2015 20:23 | Zprávy

Britská dolní sněmovna vstoupila do dějin vědy. Její poslanci totiž naprostou většinou schválili početí dětí, které budou mít DNA tří různých lidí. Vedle úžasu nad možnostmi moderní vědy vyvolává tato zpráva také pár otázek.

Jan Fingerland: Výroba člověka z lidí aneb Žijeme v době post-vědeckofantastické
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Zákon, který v Británii schválili, v žádném případě neumožňuje to, před čím se často varuje – totiž vytváření dětí na zakázku, totiž možnost ovlivňovat podobu, vlastnosti a schopnosti případných potomků.

Jde o to, že v současné době je už možné zabránit přenosu vážných dědičných chorob z matky na její děti. To, co v britské Dolní sněmovně schválili, je postup, při kterém se dítě vytváří nejen z dědičné informace otce a matky, ale také třetí osoby, jíž je dárkyně vajíčka.

Lékaři použijí jádro vajíčka skutečné matky, které vloží do vajíčka dárkyně, jež je zbaveno svého jádra. Výsledkem je dítě, které nebude vypadat odlišně od zcela klasicky zplozeného potomka, ale díky popsané manipulaci nezdědí nebezpečné choroby.

To má zabránit moha tragickým případům, jako je třeba osud Sharon Bernardiové, která přišla o všech svých sedm dětí kvůli dědičné nemoci. Všechny případy bude ještě schvalovat zvláštní britský úřad pro bioetiku.

Přestože jde o postup vedený nejlepšími úmysly, který dokonce podpořil i šéf konzervativců, člověka napadá, že lidstvo se přiblížilo k hranicím, které kdysi popsali pouze spisovatelé vědeckofantastické literatury.

Například Stanislav Lem, který věnoval přinejmenším dvě humorně laděné povídky tomuto tématu. V jednom případě se popisuje spor ženy s mužem, kterého označuje za otce svých dětí.

Potíž je, že onen pán je automobilový závodník, který byl po těžké havárii sešit z orgánů dvou bratrů – jeden z nich byl manželem žalující strany. Vzniká otázka, kdo tedy vlastně je nově vytvořený člověk a co mu dává identitu.

V tomto případě identitu coby otce, zda mozek, podíl jednotlivých dodavatelů orgánů na celkové váze nebo některá z částí rozmnožovacího ústrojí – a případně která?

V jiné povídce zas prozíravý polský autor popisuje fiktivní soudní spor mezi pacientem s mnohačetnými mechanickými a elektronickými protézami a firmou, která tyto protézy dodala, ale nedostala zaplaceno.

Soud má rozhodnout, zda si může své „náhradní díly“ vzít zpátky. Podle stanoviska pacienta nikoli, protože by tím byl usmrcen a lidský život je cennější než ztráta firmy. Firma ovšem tvrdí, že člověk, skládající se z větší části z náhradních dílů už není lidskou osobou.

Etických hranic se dotýkáme i v mnoha jiných případech, zejména v souvislosti s internetem, sbíráním osobních dat a možnostmi manipulovat s identitou lidí.

Jedním z velmi aktuálních, i když pro Evropana neviditelných dilemat je čím dál častější nasazování takzvaných „dronů“, bezpilotních letounů na bojištích na Blízkém východě.

Už samy bezpilotní letouny v jejich současné podobě jsou velkou otázkou. Západním armádám vyhovují, protože umožňují vyhnout se přímému střetu a ztrátám ve vlastních řadách.

Podle mnoha názorů také umožňují šetřit životy civilistů na zemi, protože by jinak vojáci museli operovat v hustě obydlených místech s nevyhnutelnými ztrátami i mezi nezúčastněnými obyvateli.

Podle jiných hlasů ovšem možnost posílat stovky takových letounů bez vlastního rizika mění způsob rozhodování velitelů a vede k tomu, že se útočí častěji a s lehčí myslí než dříve. Zbraně bezpilotních letounů ovládají vojáci sedící u počítače v místech vzdálených i tisíce kilometrů daleko.

Nová generace bezpilotních letounů jde ještě dále. Má být vybavena samostatným rozhodováním ohledně toho, kdy zabíjet a kdy ne, a to na základě vyhodnocení řady proměnných.

Tím se ovšem zodpovědnost rozkládá na řadu činitelů, z nichž žádný není tím posledním, kdo zmáčkne spoušť. Nelze k odpovědnosti hnát nikoho – autora algoritmu, muže, který na křídla dronu zavěsil rakety ani toho, kdo dron vypustil.

Jinými slovy to, co po desítky let předpovídaly generace spisovatelů, včetně Karla Čapka, který uvažoval o etice v souvislosti s humanoidními stroji, už je realitou. Jsme v době, která předehnala fantazii spisovatelů science fiction, což nás odpovědnosti nezbavuje, ale právě naopak. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Hejtman Kuba spoluvlastní několik firem a vydělává ročně desítky milionů korun

11:34 Alena Maršálková: Hejtman Kuba spoluvlastní několik firem a vydělává ročně desítky milionů korun

Stíhá politiku i byznys. A hlavně umí obojí skloubit a využít. Podniká ve fotovoltaice a zároveň jak…