Jan Jandourek: Místo šáha ajatoláha

02.02.2015 11:50 | Zprávy

Ještě v 70. letech minulého století se obecně soudilo, že náboženství upadá. Mysleli si to hlavně lidé v Evropě, kde kostely často zely prázdnotou. Vznešeně se tomu říkalo sekularizační teze, tedy že náboženství mizí.

Jan Jandourek: Místo šáha ajatoláha
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Opět ale došlo na úsloví: „podle sebe soudím tebe“. Na scénu přišel islámský náboženský fundamentalismus. Abychom byli spravedliví, nejen islámský, ale na něm je to nejvíce vidět. Od té doby máme o zábavu postaráno, byť záleží na tom, čím se lidé rádi baví. 

Že bude problém, bylo cítit už v době, kdy se Íránu zmocnila islámská revoluce. 1. února roku 1979 se z pařížského exilu vrátil duchovní vůdce Ruholláh Chomejní, později známý jako ajatolláh Chomejní. Lidé si dlouho mysleli, že ajatolláh je jméno. Pak se ovšem objevilo tolik ajatolláhů, že jsme byli vyvedeni z omylu. 

Málokdo čekal, že íránská revoluce dopadne takhle. Dalo se to sice tušit, protože každá revoluce dopadne jinak. V tomto případě trval proces několik let. Na podzim roku 1977 propukly studentské demonstrace, které se další rok rozšířily do celého Teheránu. Opozici tvořilo pestré složení lidí, od levicových aktivistů až po náboženské fundamentalisty. Všichni žádali rezignaci šáha, propuštění politických vězňů a návrat Chomejního z exilu. 

Šáh nakonec 16. ledna 1979 odletěl do Spojených států a 1. února 1979 přijel Chomejní. On a jeho rada šíitského duchovenstva začali neomezeně vládnout. Byla vyhlášena islámská republika. Pod šáhem nebyl život žádný med. Řádila tajná policie, vládla korupce, velké části země žily v chudobě. Na druhou stranu bylo zavedeno volební právo žen, bojovalo se s analfabetismem, země se v mnohém modernizovala. S tím vším byl teď konec. 

Od revoluce panuje teokratická vláda, Írán zřejmě vyvíjí jadernou zbraň a je úhlavním nepřítelem Izraele, chce ho vymazat z mapy. V zemi je chudoba a nezaměstnanost. Opozice je potlačována. Svou vládu navíc chtějí fanatici režimu uplatnit i v zahraničí, jak bylo vidět třeba na odsouzení britského spisovatele Salmana Rushdieho k smrti za rouhání. 

Prostě další revoluce, která dokázala, že nejlepší je nepřítelem dobrého. Sotva se dnešní mladí mohou divit naší skepsi: Jak slyšíme, že je někde revoluce plná ideálů, dělá se nám poněkud mdlo.

Pořad: Glosa  |  Stanice: ČRo Plus

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Timur Barotov: Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy?

15:49 Timur Barotov: Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy?

„Americký lid vyjádřil silnou touhu po změně a obdaroval Trumpa silný mandátem, který tak bude mít d…