Jan Jůn: Britové nabádají EU k tvrdší odezvě proti Rusku

20.02.2015 21:51 | Zprávy

S tím jak páteční odpoledne přinášelo nové zprávy o neplnění příměří a přejezdu dalších ruských těžkých zbraní přes ukrajinskou hranici směrem k Mariupolu, britská kritika Moskvy nabírala na razantnosti.

Jan Jůn: Britové nabádají EU k tvrdší odezvě proti Rusku
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

Kromě prohlášení ministra obrany Michaela Fallona, že nyní - po obsazení města Debalceve separatisty ve dnech po vyhlášení příměří v Minsku - situace naznačuje, že „ruská hrozba pobaltským zemím je velmi reálná a představuje skutečné nebezpečí“, se totiž také ozvali další britští představitelé.

Britská média přinesla prohlášení ministra zahraničí Philipa Hammonda z jednání v Madridu, že prezident Putin řídí stále agresivnější chování Ruska, které testuje i obranné systémy NATO a dodal: „Jsme na to připraveni a budeme i nadále rezolutní a jednotní tváří v tvář jakékoliv provokaci“.

Hammond – který už předtím nazval odhalením skutečných záměrů Ruska výzvu prezidenta Putina, aby se ukrajinské síly v Debalcevu vzdaly - tak reagoval na čtvrteční - už několikátý - provokativní přelet dvojice ruských dálkových bombardérů Tu-95, takto nosičů nukleárních zbraní, kolem poloostrova hrabství Cornwall. 

K přeletu ruských bombardérů se vyjádřil i premiér David Cameron, který řekl, že Rusové chtěli zjevně cosi naznačit a v podstatě zopakoval oficiální prohlášení ministerstva obrany, že k ruským letounům vzlétly – stejně jako před třemi týdny poblíž města Bournemouth - britské stíhačky Typhoon ze základny Conningsby a vyprovodily je dál od pobřeží.

To podle něj svědčí o dobré připravenosti Británie. Problémem ovšem je, že letouny startovaly z jedné ze dvou základen vzdušné obrany, poté, co další dvě byly nedávno zrušeny a z jedné z nich by to bylo mnohem blíž, čeho si Rusové – podle bývalého velitele letectva, maršála sira Michaela Greydona - museli všimnout.

Greydon ostře prohlásil, že Británie je po zrušení oné dvojice základen a radarových stanic „vydána na pospas“ ruskému letectvu. Experti k tomu dodávají, že kritikové nepřipravenosti NATO na vzrůst ruské agresivity mají pravdu v tom, že členské země aliance si po pádu komunismu začaly vybírat tzv. „mírovou dividendu“ a rapidně snižovaly výdaje na obranu, zatímco Rusko dál zbrojilo a jeho vojenský rozpočet vzrostl o 33 procent.

To také zdůraznil i právě vydaný kritický dokument obranného výboru sněmovny lordů, který tvrdí, že Británie „není dost aktivní a viditelná“ ohledně Ukrajiny a že spolu s Evropskou unií „náměsíčně“ neviděla, jak se krize rozvíjí a jak už před ní reagovala Moskva.

Výbor tvrdí, že ve vládních kruzích bylo rozšířené přesvědčení, že ve vztazích s Moskvou je třeba optimisticky předpokládat, že Rusko je na cestě k tomu, aby se stalo demokratickou zemí. Tomu také odpovídalo propuštění řady expertů ze služeb ministerstev obrany a zahraničí.

Podobně ostře se vyslovil v páteční odpoledne i britský generál Adrian Bradshaw, který se obává, že se konflikt rozroste v ohrožení celé Evropy, zatímco francouzský prezident Hollande a německá kancléřka Merkelová vyzvali po jednání k plnění všech bodů minské dohody – i když většina z nich je velmi nejednoznačná.

Nyní je otázkou, jak rychle se Evropská unie a aliance opět vzchopí. Nadějné je i nejnovější prohlášení z Evropské rady, jejíž předseda, polský expremiér Tusk a premiér Cameron o Ukrajině jednali, jsou znepokojeni obsazením Debalceva a jsou rozhodnuti přispět k rozhodnější reakci unie. Ano, appeasementu už snad bylo dost. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…