Lavrov totiž neuváženě prohlásil, že je nepravděpodobné, že by Rusko odevzdalo kontrolu ukrajinské státní hranice mezi separatistickými územími a Ruskem ukrajinské vládě.
Prý proto, že by takový krok ponechal separatisty „obklíčené“ a „odříznuté“ od ruské „humanitární pomoci“.
Podle britských expertů onen kontingent padesátky ruských tanků a další obrněná vozidla a raketomety, které překročily během noci tuto mezinárodně uznávanou hranici suverénního státu z Ruska, právě když se v Minsku jednalo, ukazují o jakou „humanitární“ pomoc, by se asi také mohlo jednat.
Pozoruhodné však je, že minská dohoda o příměří předání kontroly hranice Ukrajině předpokládá, i když za velmi komplikovaných podmínek, které se téměř rovnají Lavrovovu prohlášení.
Všechny tyto protiřečící si informace a kroky jen dokazují, že Rusku se daří svět dál uvádět do nejistoty a tedy klamat. Podle nejnovějšího elaborátu každoroční studie vojenské rovnováhy známého britského Mezinárodního institutu pro strategické studie a jeho revue Survival se jedná o „hybridní válku“, novou a zdokonalenou verzi Stalinovy „Maskirovky“.
Tedy souboru akcí, které Rusku umožňují „ovlivňovat politické, ekonomické a sociální prostředí rozdělováním, podvracením, špionáží, falešnými informacemi a zvyšováním sociálního napětí“ v zemích či skupinách zemí protivníka.
Staré metody zapírání a klamání jsou ovšem umocněny novými technickými prostředky kybernetické války a toku dezinformací a agresivní propagandy na síti internetu. Na to ovšem podle institutu nejsou demokratická Evropa ani Severoatlantická aliance vůbec připraveny, natož aby mohly tomuto „hybridnímu“ ruskému způsobu vedení války efektivně čelit.
Od zelených mužíčků v uniformách bez označení a bojová vozidla bez identifikačních znaků – což začalo už během obsazení Krymu - přes „mlžení“ a poskytování zkreslených či zcela nepravdivých informací prostřednictvím médií, včetně televize, pro vlastní domácí manipulování veřejného mínění a fungování režimu v Rusku, až po vypouštění zfalšovaných zpráv, dopisů korespondentů, reakcí obyvatelstva na frontové linii a podobně na internetu.
Rusko tak ovlivňuje svou pátou kolonu uvnitř aliance a daří se mu štěpit veřejné mínění uvnitř Evropské unie a „dosahovat tak politických a strategických cílů, v mnoha případech efektivnějším způsobem než jen silou zbraní“, tvrdí studie institutu.
Obyvatelstvo evropských a amerických členských zemí NATO totiž - přes občasné pokusy vlastních politiků o klamání veřejnosti, které jsou většinou odhalovány a pachatelé dříve či později trestáni – věří vlastním médiím, řízeným etickými kodexy a tradiční křesťansko-judaistickou morálkou a není zvyklé na takový proud nepravdivé propagandy.
Mnozí jí tak více či méně věří a zkreslené informace předávají dál a znejišťují spoluobčany. Institut dále nabádá, aby členské země nejen přesunovaly vojenskou techniku, ale investovaly také do podobných metod vedení psychologické války, včetně kontroly a postihu organizací oné páté kolony, což platí také pro Írán a tzv. Islámský stát, které se pravidla „Maskirovky“ zjevně rychle učí.
Zdá se tedy, že bezstarostné a mírem ukolíbané demokracie čelí nyní smrtelnému nebezpečí.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Český rozhlas