Důvodem byl přelet dvou ruských nukleárních bombardérů Tu-95 nad kanálem La Manche. Letouny, které často létají kolem Norska a Skotska, totiž tentokrát změnily trasu a navíc neohlásily letový plán, měly vypnuté vysílače a nekomunikovaly s britskou kontrolou leteckého provozu.
Co však bylo ještě horší, proletěly tak jen se spoléháním na visuální varování oblastí jižně od přístavu Bournemouth, obvykle plnou mezinárodních civilních letounů z londýnských letišť a jeden z nich musel kvůli nim být odkloněn, což znamenalo narušení letových řádů.
K bombardérům vzlétly dvě britské stíhačky Typhoon a vyprovodily je z blízkosti britského vzdušného prostoru a velvyslanec byl požádán o vysvětlení.
Co na to řekl, není známo, ale experti dodávají, že přelet byl už třetím podobným poblíž britských břehů, ale prvním tak daleko na jih. Ruské letouny jen v uplynulém roce více než stokrát vyvolaly poplach vzdušné obrany států NATO.
Neobvykle nebezpečný přelet mohl být podle britských expertů vyjádřením moskevské nelibosti i nad začínajícím veřejným vyšetřováním vraždy bývalého ruského agenta FSB Alexandra Litviněnka, který požádal v Británii o azyl a v roce 2006 byl v londýnském hotelu Millenium otráven Poloniem 210.
Soudní vyšetřování si po letech marných snah vynutila Litviněnkova vdova Marina a její zástupce, známý londýnský právník, královský soudní rada Ben Emmerson prohlásil, že Litviněnkovi bývalí spoluagenti Andrej Lugovoj a Dimitrij Kovtun jej pravděpodobně otrávili během setkání v onom hotelu a jsou obviněni z vraždy.
V konvici, ze které si Litviněnko naléval čaj, byla totiž zjištěna tak silná radiace, že přesáhla stupnici dozimetru britské nukleární agentury a pitvu museli provádět specialisté v dvojitých protiradiačních skafandrech.
Zároveň byly zjištěny stopy radiace v pokojích obou agentů a dokonce i v letadle Britských aerolinek, kterým letěli a navíc se měli oba po návratu do Moskvy léčit z nemoci z ozáření.
Oba vše popírají, i když Emmerson tvrdí, že jejich útok – dle něj „akt státního nukleárního terorismu“ měl zabránit Litviněnkovi svědčit ve španělském procesu s ruskými zločineckými gangy, které byly aktivní ve více zemích Evropské unie.
Emerson prohlásil – cituji: „Otřesná pravda, kterou důkazy tohoto vyšetřování veřejně potvrdí, je, že značná část ruského organizovaného zločinu je organizována přímo z kanceláří v Kremlu. Stát Vladimira Putina je státem mafie.“
Tolik Emmerson, který před soudcem dodal, že vyšetřování by mělo odmaskovat ruského prezidenta jako „nic víc než obyčejného zločince, hrajícího si na hlavu státu“. Vyšetřování potrvá osm týdnů, bude povoláno na 70 svědků a další budou vyslýcháni neveřejně.
Shodou okolností Britové tento pátek v budovách parlamentu a Westminsterského opatství i na řece Temži uctili památku válečného premiéra Winstona Churchilla, neboť jeho slavný státní pohřeb, včetně převezení rakve po řece na pozadí v úctě se sklánějících jeřábů v docích, se konal přesně před padesáti lety.
Ano, Sir Winston by určitě i dnes poradil, jak neohroženě bránit Británii – na souši, na moři i ve vzduchu, jako ji bránil proti Hitlerovi.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas