Soud v prosinci zrušil trest pro majitele jedné z klinik sítě Medicus, jeho syna a šéfa anesteziologů sítě zařízení. V odůvodnění původního rozsudku bylo uvedeno, e odsouzení se dopustili „mnohonásobné nelegální transplantace ledvin a jiných orgánů“. Ceny v závislosti od orgánu se pohybovaly od 15 do 70 tisíc euro. Problém obchodu s lidskými orgány v Kosovu sahá až do období, kdy NATO obsadilo tuto srbskou provincii a umožnilo ji ovládnout teroristické UCK. V té době zmizelo téměř šest set Srbů, ale také Jugoslávii loajálních Albánců.
Předpokládá se, že řada unesených se stala obětí obchodu s orgány. Dlužno podotknout, že řádnému vyšetření bylo bráněno evropskými protektorátními orgány, jak ostatně později uvedla hlavní žalobkyně ICTY Carla del Ponte. Podle mnoha zpráv se na obchodu měl podílet také nynější prezident samozvané tzv. Republiky Kosovo Hasim Thaci. Na počátku loňského roku se srbská prokuratura obrátila na nigerijské orgány se žádostí o možnost vyslechnout lékaře Philipa Njemanze. Podle jeho tvrzení byl s Thacim do obchodu s lidskými orgány zapojen s nigerijským politikem Rochasem Okorochou. „Oba se měli účastnit obchodu s orgány Srbů, kteří zmizeli v průběhu války v Kosově a po jejím ukončení,“ uvádí srbská prokuratura. V březnu 2014 byl tehdejší srbský premiér Bruselem ubezpečován, že vyšetřování obchodu s lidskými orgány bude ukončeno do závěru roku. Mezinárodní vyšetřování, bylo do něj zapojeno sedmnáct států, prokázalo účast členů UCK na únosech srbských civilistů a jejich zabíjení pro orgány.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV