Jaroslav Šebek: Jmenování kardinálů jako ukázka globalizované církve

09.01.2015 14:01 | Zprávy

Hned v prvních dnech nového roku si papež František vysloužil mediální zájem, který tentokrát souvisel se jmenováním nových kardinálů. Jejich výběrem dal znovu jasný signál o prioritách svého pontifikátu a učinil současně i kroky k výraznějšímu překreslení profilu sboru papežských volitelů.

Jaroslav Šebek: Jmenování kardinálů jako ukázka globalizované církve
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

Místo mezi jeho aktivními členy získal totiž jen jediný zástupce římské kurie, jejíž představitelé přitom dosud měli skoro čtvrtinu volitelů. Namísto úředníků preferoval především lidi se zkušenostmi v praktické pastoraci.

Většina z nově jmenovaných členů navíc není evropského původu. Potvrdil se tak trend, že papež chce dát větší prostor světovým periferiím. Tentokrát totiž ani jeden z kardinálů nepochází ze Spojených států.

Poprvé v historii se naopak mezi nimi objevili zástupci z Myanmaru, z pacifického souostroví Tonga nebo z Kapverdských ostrovů. Papež opustil i zavedenou praxi, že výsadu purpuru získávají automaticky tradiční významná biskupská sídla.

Kardinály se tak stali například ti hodnostáři, kteří podpořili reformní úsilí papeže a jeho stoupenců na podzimní biskupské synodě k rodinné problematice, či vyznávají stejně prostý životní styl, blízký většině jejich oveček, jako současná hlava katolíků.

Jmenováním italského arcibiskupa Montenegra, který se zabývá otázkami pastorace migrantů, akcentoval František i tuto problematiku, která se stává stále ožehavějším tématem i pro starý kontinent.

Současně dal papež najevo, že bude v daleko větší míře využívat poradní hlas kolegia nositelů purpuru. K hlavním tématům, jež chce v nejbližší době řešit, patří citlivá otázka reformy římské kurie a také vztahy mezi vatikánským centrem a místními církvemi. 

Lze předpokládat, že letošní kardinálská jmenování se stanou zdrojem další vlny nesouhlasu s Františkem, která se zřetelně projevila zejména po sporech, jež vládly během diskusí na synodě.Ke kritikům se v poslední době přidal například známý italský novinář Vittorio Messori, známý zejména jako autor rozhovorů s předchozími papeži, Janem Pavlem II. a Benediktem XVI., které se staly bestsellery.

Papež sám ovšem před nedávnem řekl, že patrné rezistence vůči jeho osobě jsou dobrým znamením, protože ten, kdo s ním nesouhlasí, nemluví alespoň ve skrytu, ale veřejně.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Bude premiér Fiala zbaven funkce premiéra ze zákonných důvodů pro nezpůsobilost?

20:16 Vladimír Ustyanovič: Bude premiér Fiala zbaven funkce premiéra ze zákonných důvodů pro nezpůsobilost?

Osobité komentování politického dění od Vladimíra Ustyanoviče.