V ostatních 27 členských zemích vidím rozdělené politické spektrum: Na jedné straně partaje, které vědí, na kolika důležitých věcech se Evropský parlament usnáší, což jsou v naší hospodské mluvě eurohujeři. Na druhé straně ti, kdo pěstují ať již komunistický, nebo pseudoliberální až fašistoidní styl uvažování. To jsou euroskeptici. My přispíváme kategorií novátorskou a všeobjímající. Nazval bych ji: Eurokašpaři.
Je to výsledek patnáctiletého úsilí některých politických elit, zachovat si možnost domácího politického čarování pod zástěrkou standardního pojmu „suverenita“. Jde jim o prostředí nefungující kontroly, ve správě i u soudů. Revizor z EU, řekněme z Finska či Portugalska, je přímo ohrožuje.
Dá se to jistě kritizovat vážně nebo satirou. Jeden aspekt mi ale dělá opravdu starosti. Když vidím, že studenti středních škol v žurnalistické soutěži převezmou ona eurokašparská stanoviska. Moje starost o příští generaci má dva zásadní motivy: Za prvé vidím, že naše školství selhalo v přiblížení evropských problémů minulého století. Selhalo i v diskusi o tom, do jaké míry je evropská integrace cestou k překonání těchto minulých problémů. Nemyslím na žádnou idylu, evropské problémy nebyly nikdy definitivně zažehnány.
Za druhé: Čekám, že nová generace bude schopna vypořádat se s pochybeními generace rodičů, tedy s problémy komunizmu, ať již ve verzi těch, jimž stále ještě zrůdnost toho systému nedošla, nebo s těmi, kteří s ideologickým zápalem, nacvičeným před rokem 1989, pěstují pseudoliberální nadšení, směřující k manipulaci společnosti jen zdánlivě opačným směrem – a směřující také k obraně hospodaření do vlastní kapsy. K jejich argumentaci patří falešný argument, že Brusel je jen nová Moskva.
Revizor nového Gogola, před kterým by naši provinční politici měli strach, by opravdu nebyl očekáván z Moskvy, ale z Bruselu. Ale jak Mosva, tak Brusel jsou v této formě metaforou poctivého dozoru. Debata o pseudo-suverenitě, kdy podvodník poukazuje na Brusel či Moskvu, má však úmysly jiné, je humorná, ale i nebezpečná. Právě si totiž připomínáme sto let od okamžiku, kdy síť razantně prezentovaných „národních zájmů“ zavedla kontinent do 1. světové války. Všechno už tady jednou bylo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz