Dovolím si v této souvislosti připomenout, že v době těsně před rokem 1989, tedy v době ještě centrálně řízené plánované ekonomiky jsme byli ve výrobě potravin zcela soběstační a vajec bylo na trhu dost a za dostupnou cenu.Pamětníci mi dají jistě za pravdu.
Kde však hledat příčiny dnešní současné situace s vajíčky a kdo je za tento stav odpovědný. Jde o selhání všemocné ruky trhu, či ministerstva zemědělství řízeného diletanty? Pan prezident má ve věci, jako ostatně vždy, hned a úplně jasno. Posuďte sami.
Podle jeho názoru je na vině EU permanentně ovládaná levicí, z čehož vyplývá nepřetržité pošlapávání trhu a proto i růst cen vajíček.V této souvislosti za hlavní příčinu skokového zvýšení cen vajíček u nás považuje pan profesor, jak jinak, nemístný zásah EU do velikosti klece pro slepice. Rovněž se domnívá, že ke skokovému zvýšení cen přispěl i několikatýdenní mráz, kdy slepice nenesly.
Každý chovatel slepic a nemusí to být zrovna profesor ekonomie, vám potvrdí známou zkušenost. V zimním období nesou méně vajec všechny slepice bez rozdílu, ať jsou to slepice z klecových, či volných chovů. Navíc je známo, že haly klecových chovů slepic mají řízenou atmosféru ( světelný a tepelný režim) a i dítě školou povinné ví, že roční období se přeci střídají.V zimním období prostě a to každoročně, klesá produkce vajec, v klecových chovech o cca 10% ve volných chovech je to víc, záleží na kvalitě zateplení kurníků.Tato každoročně se opakující skutečnost není a nemůže být považována za příčinu letošního předvelikonočního cenového šoku a nesmyslně vysoké současné ceny vajec na domácím trhu.
Pan profesor nám bohužel, ve své ohnivé kritice levicí ovládané EU, opomenul vysvětlit to zásadní. Proč nezaznamenal německý trh s vejci též skokový nárůst ceny, vždyť přeci onen nemístný zásah do velikosti klece postihl německé chovatele slepic, stejně jako ty české. Ministr zemědělství Petr Bendl se spokojil s jednodušším vysvětlením - za nic on osobně, ani MZVž nemůže.
Nebude pravděpodobnější vysvětlení spíše v tom, že v Německu, jako v ostatních asi 15 zemích EU, rychle zareagovali na změnu legislativy a nečekali až nařízení z roku 1999 začne letos, po dlouhých třinácti letech, platit. A nelze opomenout i vliv letošního dramatického zvýšení sazby DPH pro potraviny. To jsou však nepopulární fakta, které jsou zřejmě pod rozlišovací schopností pana profesora. Vajíčková krize totiž v plné nahotě odhalila kolosální nekompetentnost vedení ministerstva zemědělství, to opět jenom dokázalo, že není schopné resort efektivně řídit a to navzdory veřejné podpoře samotného Václava Klause.
Občané se tak mohli na vlastní oči přesvědčit, že dogmatická a do nekonečna opakovaná víra páně profesora a jeho učenlivého žáka Bendla v všemocné účinky působení neviditelné ruky trhu tentokrát s vejci, sama o sobě dostatek vajec a jejich dostupnou cenu nevykouzlí.
Publikováno se souhlasem vydavatele.