Jiří Baťa: Co smrdí, nevoní. Pravičákům z opozice zvlášť silně

26.04.2021 14:37 | Komentář

Nedělní projev prezidenta Miloše Zemana k výbuchu muničního skladu ve Vrběticích řekl mnohé, otázka je, jak komu byl jeho porojev obsahově přijatelný. Nespekulativní, diplomaticky objektivní, nestranná a neútočná slova prezidenta však vyvolala silnou nevoli a nespokojenost pravicové opozice, což ale není překvapující, spíš očekávané.

Jiří Baťa: Co smrdí, nevoní. Pravičákům z opozice zvlášť silně
Foto: archiv Jiřího Bati
Popisek: Jiří Baťa

Už třeba jen protože se znalostí rétoriky prezidenta Zemana se dalo předpokládat, že jeho sdělení bude vyvážené a prosto všech spekulativních aspektů. Jak podotkl, vystoupení v TV uskutečnil poté, kdy si nechal předložit a následně prověřil vše, co se případu Vrbětic týká a k čemu může dát či vyjádřit své relevantní stanovisko.

Nespokojenost s obsahem vystoupení prezidenta podle očekávání vyjádřili představitelé pravicové opozice počínaje tchajwancem Vystrčilem. Jak je u něj zvykem, vyzvracel kritiku, že prezident Zeman ve svém projevu údajně vynesl informace z živého (zhruba sedm let starého) případu, čímž prý ohrožuje bezpečnost země. Senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer vyslovil kritiku k prezidentovu záměru potrestat Rusko. Podle něho vyloučení z tendru na dostavbu Dukovan není trest, protože Rosatom od počátku byl, je a bude pro Česko bezpečnostní riziko. Podle něj prezident údajně znevážil teroristický útok na českém území.

Také předseda Pirátů Ivan Bartoš projev prezidenta zkritizoval, EU i NATO byly důkazy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchů ve Vrběticích předloženy. Přesto pan prezident hovoří prý v rovině hypotéz a zpochybňuje důvěryhodnost bezpečnostních služeb vlastní země! S kritikou přišel i předseda STAN Vít Rakušan s tím, že se pan prezident nepostavil na stranu občanů a že z jeho projevu vyplývá, že buď nemá přesné informace, nebo je dezinterpretuje záměrně. Tvrdí, že „oni“ (opozice) od BIS informace dostali úplné a na základě toho se musí postavit na stranu zpravodajců!

Se svou kritikou přispěchal i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který zase prezidenta kritizoval, že analýza s nejasnými závěry prý trvala příliš dlouho navzdory tomu, že pan prezident zcela opomněl události z roku 2018, kdy se hledaní ruští agenti pokusili ve Velké Británii otrávit Sergeje Skripala. Takže pokud by se měl prezident ještě vyjadřovat i k této „ptákovině“, analýza by trvale podstatně déle. Pan předseda Jurečka si nějak neuvědomuje, že jím zmíněná událost z r. 2018 je zcela irelevantní k prezidentovu vyjádření, které se týkalo výbuchu skladu v r. 2014! Uvedl, že postrádá sounáležitost s blízkými obětí a jasný vzkaz spojencům, kteří Česko v diplomatické roztržce podpořili.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…