Jiří Baťa: Co smrdí, nevoní. Pravičákům z opozice zvlášť silně

26.04.2021 14:37 | Komentář

Nedělní projev prezidenta Miloše Zemana k výbuchu muničního skladu ve Vrběticích řekl mnohé, otázka je, jak komu byl jeho porojev obsahově přijatelný. Nespekulativní, diplomaticky objektivní, nestranná a neútočná slova prezidenta však vyvolala silnou nevoli a nespokojenost pravicové opozice, což ale není překvapující, spíš očekávané.

Jiří Baťa: Co smrdí, nevoní. Pravičákům z opozice zvlášť silně
Foto: archiv Jiřího Bati
Popisek: Jiří Baťa

Už třeba jen protože se znalostí rétoriky prezidenta Zemana se dalo předpokládat, že jeho sdělení bude vyvážené a prosto všech spekulativních aspektů. Jak podotkl, vystoupení v TV uskutečnil poté, kdy si nechal předložit a následně prověřil vše, co se případu Vrbětic týká a k čemu může dát či vyjádřit své relevantní stanovisko.

Nespokojenost s obsahem vystoupení prezidenta podle očekávání vyjádřili představitelé pravicové opozice počínaje tchajwancem Vystrčilem. Jak je u něj zvykem, vyzvracel kritiku, že prezident Zeman ve svém projevu údajně vynesl informace z živého (zhruba sedm let starého) případu, čímž prý ohrožuje bezpečnost země. Senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer vyslovil kritiku k prezidentovu záměru potrestat Rusko. Podle něho vyloučení z tendru na dostavbu Dukovan není trest, protože Rosatom od počátku byl, je a bude pro Česko bezpečnostní riziko. Podle něj prezident údajně znevážil teroristický útok na českém území.

Také předseda Pirátů Ivan Bartoš projev prezidenta zkritizoval, EU i NATO byly důkazy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchů ve Vrběticích předloženy. Přesto pan prezident hovoří prý v rovině hypotéz a zpochybňuje důvěryhodnost bezpečnostních služeb vlastní země! S kritikou přišel i předseda STAN Vít Rakušan s tím, že se pan prezident nepostavil na stranu občanů a že z jeho projevu vyplývá, že buď nemá přesné informace, nebo je dezinterpretuje záměrně. Tvrdí, že „oni“ (opozice) od BIS informace dostali úplné a na základě toho se musí postavit na stranu zpravodajců!

Se svou kritikou přispěchal i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který zase prezidenta kritizoval, že analýza s nejasnými závěry prý trvala příliš dlouho navzdory tomu, že pan prezident zcela opomněl události z roku 2018, kdy se hledaní ruští agenti pokusili ve Velké Británii otrávit Sergeje Skripala. Takže pokud by se měl prezident ještě vyjadřovat i k této „ptákovině“, analýza by trvale podstatně déle. Pan předseda Jurečka si nějak neuvědomuje, že jím zmíněná událost z r. 2018 je zcela irelevantní k prezidentovu vyjádření, které se týkalo výbuchu skladu v r. 2014! Uvedl, že postrádá sounáležitost s blízkými obětí a jasný vzkaz spojencům, kteří Česko v diplomatické roztržce podpořili.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

12:04 Jiří Halík: Hon na čarodějnice, nebo...

Europoslanec Niedermayer z TOP 09 cítil potřebu se vyjádřit k případu Marine Le Penové. Europoslance…