Jiří Paroubek: Hledání nepřímých viníků

10.04.2020 16:43 | Zprávy

V médiích začali hledat různí rádoby „přátelé Spojených států“ (R. Joch v MFD) a představitelé novinářské pražské kavárny (např. M. Ehl ve včerejších Bakalonovinách) nepřímé viníky selhání amerického systému zdravotní péče. A také selhání prezidenta USA Trumpa, jako lídra své země.

Jiří Paroubek: Hledání nepřímých viníků
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Čína je těmito „přáteli USA“ obviňována z toho, že zatajovala fakta o koronavirové infekci a že tedy vlastně nebylo možné se na pandemii včas připravit. Americké zpravodajské služby to "dokládají", tak jako například před druhou válkou v Iráku, svými zaručeně pravdivými zprávami o nekalých záměrech čínského vedení.

Z amerických nemocnic dnes vidíme v televizních zpravodajstvích stejně odstrašující záběry, jako jsme mohli vidět v počátcích pandemie ve Wu-chanu, která se v tomto jedenáctimilionovém městě rozrostla do nebývalých rozměrů. Vedení provincie ovšem nechalo vybudovat během necelých deseti dnů dvě velké nemocnice, aby mohlo náporu nemocných koronavirem lépe čelit.

Nápor na americký zdravotní systém je ohromný. Americké zdravotnictví je ovšem budováno především pro bohaté nebo spíše pro nejbohatší. A pokud v USA vážně onemocní např. zaměstnanec ze střední třídy i s dobrým zdravotním pojištěním, přijde rodina při jeho dlouholeté léčbě často o celoživotní úspory. Desítky milionů občanů nejbohatší země světa mají přístup ke kvalitní zdravotní péči podstatně horší nežli je běžný přístup k ní u průměrného občana v Evropě. Tedy v zemích s vyspělou sociálně tržní ekonomikou. To prostě Spojené státy nejsou. Proto dnes zřejmě umírají na Covid-19 více Afroameričané, kteří mají celkově přístup ke zdravotní péči složitější, nežli jejich bílí spoluobčané ze středních amerických vrstev. Žurnalista Ehl se v dnešních Bakalonovinách opírá při svém zdůvodnění údajné neserióznosti a nevěrohodnosti čínských zdravotnických statistik o vyjádření jakýchsi think- tanků a mezinárodních platforem. Nakonec i jím citovaný Nise Grünberg, analytik německého think tanku MERICS, přiznává, jak Ehlovi ujelo: „Těžko říci, jak velký má Čína ve WHO vliv, ale neřekl bych, že vědomě dává organizaci špatná čísla“. Vlastně Grünberg je ve svém rozhovoru pro HN objektivní i v tom, že (Číňané) „možná málo testují, možná se snaží zakrýt nějaká menší ohniska nákazy, ale nemyslím, že by bylo možné ukrýt nějaké opravdu velké ohnisko“. Tedy celá věc je jasná.

Opravdu chytrý analytik v oblasti zdravotnictví, epidemiologie a imunologie ve velkých zemích západní Evropy a v USA musel vyvodit už v lednu ze situace ve Wu-chanu vážné závěry o tom, co hrozí Západu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Ceny potravin v Maďarsku klesly o pětinu

12:17 Petr Hampl: Ceny potravin v Maďarsku klesly o pětinu

Denní glosy Petra Hampla.