Jiří Paroubek: Jak na obnovu světové ekonomiky po koronavirové krizi?

09.04.2020 11:53 | Zprávy

Před pár dny schválil americký Kongres a následně prezident Trump podepsal zákon, podle kterého bude bezprostředně podpořena americká ekonomika v nastalé recesi částkou cca 2,1 bilionu dolarů. Zhruba ve stejné době rozhodla německá vláda o podpoře německé ekonomiky v objemu cca 750 mld. eur.

Jiří Paroubek: Jak na obnovu světové ekonomiky po koronavirové krizi?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Čínská vláda a Čínská národní banka se postupně snaží pumpovat do čínské ekonomiky další sta miliardy dolarů (pochopitelně v národní měně v jüanech). Cílem čínské vlády je v krátkém čase dosáhnout obnovy dynamiky „dílny světa“, tedy Číny z doby před koronavirem.

Nejnověji také japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že jeho vláda plánuje do japonské ekonomiky vložit téměř 1 bilion amerických dolarů (pochopitelně v jenech), což představuje 20 % japonského HDP. Nyní byl japonskou vládou vyhlášen nouzový stav, jako reakce na větší nárůst nakažených koronavirem v posledních dnech. Japonské hospodářství bylo ovšem již v minulém roce ve značném útlumu, pokleslo meziročně o 3,8 % (!). Jen tak mimochodem, v době světové recese v roce 2009 dosáhl meziroční pokles japonského hospodářství téměř 6 %.

Evropská centrální banka předpokládá, že členské země Evropské měnové unie (EMU), tedy země v nichž se platí eurem, letos na řešení krize vynaloží 1,5 bilionu eur (což představuje asi 1,6 bilionu US dolarů). Evropská komise přes svého mluvčího v těchto dnech sdělila, že ekonomika zemí EMU může letos klesnout v průměru o 10 %, což není zrovna příznivá zpráva.

Americké finanční trhy v úterý prudce rostly a včera zaznamenaly jen velmi mírný pokles. Americké burzy reagují velmi citlivě na nižší počet hospitalizovaných s koronavirem v New Yorku. Ale už dnes a zítra může být všechno jinak...

Země OPEC, tedy země produkující ropu, zítra povedou jednání o snížení těžby ropy, mj. také s Ruskem. A celkově se očekává, že dojde ke snížení světové těžby ropy a tedy k růstu jejích cen. Státy zatím využívají nižších cen ropy k doplňování svých strategických zásob ve svých zásobnících.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Co takhle zajistit důstojné mzdy občanům ČR?

Vy řešíte snížení vašich mezd, ale já vidím hlavní problém v tom, že většina lidí v ČR má mzdy nízké a celkově je tu velmi nízká životní úroveň, který se nezlepšuje. Co s tím hodláte dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Průmysl stále v recesi

15:26 Petr Dufek: Průmysl stále v recesi

I přes mírné lednové zlepšení se index nákupních manažerů – PMI – mapující situaci v tuzemském průmy…