Tak to alespoň ve svém článku z 16. 1. v MFD předvedl Š. Kotrba, který sám sebe charakterizuje jako mediálního analytika. Nechci polemizovat s jeho vcelku plytkými argumenty a osobními útoky na řadu, v nedávné minulosti úspěšných levicových politiků. K tomu, abych ho bral vážně, by musel ve svém životě něco dokázat. Tedy v politice anebo třeba i v jiném oboru.
Musím říci, že v článku, který napsal pro sobotní MFD, se projevil jako politický kutil. V zásadě tvrdí, že „celá levice je na odpis“, neboť prý „příjmová nerovnost (u nás) patří k nejnižším v Evropě… v ČR je nejmenší míra chudoby v celé Evropě“. Kdyby Kotrba věděl něco o statistikách a práci s nimi, tak by si byl vědom, že tato čísla ze statistik, charakterizující míru chudoby, jsou poněkud zavádějící. Řeknu to jednoduše. Německý chudý se svými příjmy v eurech ční vysoce nejen nad českým chudým, ale v Česku by jasně patřil do střední třídy.
Dle Kotrby prý lídři soc. dem. „zklamali“ (mně tentokrát nevěnoval svou vzácnou pozornost). A také tento autor tak, jako mnoho jiných přežvykuje slaboduchou tezi, že soc. dem. politik k tomu, aby byl věrohodný, musí být chudý jako Díogenés Laertios, který bydlel v sudu. Nechci být osobní, ale pokud někdo dělá ve svém článku revizi levicové politiky za posledních sto let, měl by také sám jít příkladem. Š. Kotrba, a to i pokud pominu jeho nechutný útok pepřovým sprejem na bezbranné bezdomovce, jenž odsoudila před třemi lety všechna média, takovým vzorem není. Možná, že by, pokud chce být tak levicový, měl např. dát k dispozici českému lidu svou vilu po rodičích v Praze.
V článku se ale vedle komických tvrzení objevuje jedno tvrzení nebezpečné. Když podle Š. K. po příštích volbách skončí strany levice ve sněmovně, vlastně se nic neděje, protože příští vláda, např. hnutí ANO a ODS, bude stejně muset „dál realizovat levicovou politiku“. To je ale tvrzení z dílny Jaroslava Haška.
ODS má přece svůj rigidně pravicový program, který bude nesmlouvavě uplatňovat tak, jak jsme to nedávno viděli při jejím hlasování k daňovému balíčku. V důsledku tohoto společného postupu hnutí ANO a ODS se vytvoří v tomto a v příštím roce díra v příjmech státního rozpočtu ve výši cca 100 mld. Kč. Tato případná vládní koalice vůbec nebude uvažovat o alternativních zdrojích příjmů státu, např. ve formě sektorové daně či bankovní daně. A jimi zvolený systém zdanění příjmů fyzických osob ve svých důsledcích znamená, že v příštích letech nebude možné vůbec uvažovat ani o jejich progresivním zdanění.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV