Jiří Paroubek: Popravil Donald Trump politicky sám sebe?

09.01.2021 18:02 | Zprávy

Vzpomínám si, jak v roce 1968, po vítězství československých hokejistů na olympiádě v Grenoblu, jež byla současně mistrovstvím světa a Evropy, nad sovětským týmem (po sedmi letech na mistrovství světa) se tehdejší, dnes již můžeme říci legendární trenér sovětské „sborné“ A. Tarasov vyjádřil na adresu trenéra čs.týmu Pitnera, který Sovětům provedl na počátku utkání drobnou kulišárnu, takto: „Trenér Pitner nás zostudil před tváří celého buržoazního světa“. Musím říci, že jsme se s kamarády tehdy moc nachechtali a trenér Pitner stoupnul v našich očích, aby se po čase stal alespoň v mých očích jednou z legend čs. hokeje.

Jiří Paroubek: Popravil Donald Trump politicky sám sebe?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Stejným způsobem jako kdysi Tarasov se dnes vyjadřují na adresu odcházejícího amerického prezidenta D. Trumpa prakticky všechny významné americké, evropské a další sdělovací prostředky a také unisono všichni významní státníci ze států západního světa.

Americká média jsou pohoršena, ale upřímně, proč vlastně to pohoršení? Vždyť Trumpova politika k něčemu podobnému směřovala celé čtyři roky.

Americká média, s výjimkou Fox News a lokálních médií v amerických, převážně zemědělských státech, šla po Trumpovi celé čtyři roky. Také demokraté přilévali olej do ohně v průběhu celého volebního období, když konstruovali velmi nepravděpodobná obvinění, že Trump hrál před čtyřmi roky v prezidentských volbách ruskou kartu.

Bylo to rozdělení americké společnosti, které umožnilo, že se objevil věrozvěst, který oslovil významnou část americké společnosti jejím jazykem. Bohužel, republikánská strana nedokázala vyprodukovat před pěti lety do boje o prezidentství nikoho jiného nežli do sebe zahleděného showmana, který dokázal velmi obratně oslovit široké vrstvy americké společnosti. Zejména té konzervativní části a jak se ukazuje převážně velmi nesnášenlivé části amerického obyvatelstva. Ale také třeba americké dělnické třídy a námezdně pracujících. Tito lidé měli vcelku oprávněný pocit, že na ně washingtonský establishment, včetně amerických demokratů, které tito lidé po generace převážně volili, kašle. Trump před 5 lety vyhlásil, že přichází „vysušit washingtonskou bažinu“. Tedy jinak řečeno, že přichází zatočit s americkou politickou elitou. Americký miliardář se tak stal nadějí americké dělnické třídy, která od něj očekávala, že jí zajistí nová pracovní místa. Že vrátí do USA americké investory, kteří převedli své podnikatelské aktivity a kapitál za levnější prací do zemí třetího světa.

Přeskočím oceán do Čech. Ještě počátkem tohoto týdne někteří význační čeští publicisté nostalgicky vzdychali po odcházejícím americkém prezidentovi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: ČT pekelnej mariáš betl nebo durch?

19:20 Pavel Foltán: ČT pekelnej mariáš betl nebo durch?

„Takže toho Součka si klidně odvolejte a hezky rychle – už jste ho měli odvolat dávno. Respektive js…