Jiří Paroubek: Prezidentské volby v Rakousku a zemské volby v Dolním Sasku

11.10.2022 18:02 | Komentář

Rakouské prezidentské volby dopadly tak, jak signalizovaly průzkumy veřejného mínění. Již v prvním kole těchto voleb zvítězil dosavadní prezident Alexander Van der Bellen s 56,2 % hlasů.

Jiří Paroubek: Prezidentské volby v Rakousku a zemské volby v Dolním Sasku
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jiří Paroubek

Kromě voleb v autoritativních režimech si nepamatuji, že by někdo z kandidátů na prezidenta získal již v prvním kole takovýto vynikající volební výsledek.

Na druhém místě s velkým odstupem od Van der Bellena zůstal jediný stranický kandidát (FPÖ – Svobodných) s 17,9 % hlasů. Ostatní kandidáty nemá smysl ani zmiňovat.

Skvělý volební výsledek zaznamenal van der Bellen především ve Vídni, která jej volila s 64,2% voličů. Přes 60 % získal také v Tyrolsku a Vorarlbersku. Nejslabší výsledek (46 %) získal v tradiční baště Svobodných v Korutanech, kde jeho hlavní soupeř získal 24,2 % (ve Vídni získal kandidát FPÖ něco přes 10 % hlasů). Van der Bellen tak získal prezidentský mandát na dalších šest let.

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22216 lidí

Pro zajímavost uvedu volební motivy, které uváděli voliči staronového rakouského prezidenta pro jeho volbu:

  • Nejlepší kandidát/jiní nejsou volitelní                              45%
  • Dělal svoji věc (výkon prezidentského úřadu) dobře      39%
  • Rozvážný, inteligentní, rozumný, zkušený                      15%

Myslím, že toto budou převažující motivy také při volbě českého prezidenta.

Volební vítězství SPD v Dolním Sasku

Dolní Sasko je jednou ze středně velkých spolkových zemí (6 mil. voličů), připomeňme, že v něm byl dvě volební období – než odešel do centrální politiky – ministerským předsedou zemské vlády G. Schröder.

Ve víkendových volbách získala sociálně demokratická strana (SPD) vítězství s 33,6 % hlasů. Je to ale méně než před pěti lety, kdy dosáhla na téměř 37 % hlasů.

Ztráty kolem 5 % hlasů oproti volbám v roce 2017 vykázala ale také opoziční CDU. Ta v roce 2017 dosáhla na 33,6 %. Koaliční partner SPD, Zelení, naopak zvýšil svůj volební výsledek z 8,7 % na 14,3 %. Zdá se tedy, že rudozelená koalice může být obnovena. Při tradiční ukázněnosti a téměř nulovém přeběhlictví mezi stranami může taková koalice vydržet až do konce volebního období i s nevýraznou .sněmovní většinou.

Podle všeho se neprobojovala do zemského sněmu FDP, tedy jedna z vládních stran ve spolkovém, celoněmeckém měřítku.

Pětiprocentní klauzuli ve volbách nepřekročila ani strana Levice. Naopak AfD, coby strana protestu, zlepšila svou pozici z 6,2 % hlasů v roce 2017 na téměř dvojnásobek.

Ještě pro zajímavost uvedu, že s činností vládní koalice v Berlíně, tvořené SPD, Zelenými a FDP je nyní podle průzkumu spokojeno jen 29% občanů. Z tohoto hlediska je třeba hodnotit volební výsledek obou dolnosaských vládních stran, tedy SPD a zejména Zelených, jako velký úspěch.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…