Jiří Paroubek: Prezidentské volby v Rakousku a zemské volby v Dolním Sasku

11.10.2022 18:02 | Komentář

Rakouské prezidentské volby dopadly tak, jak signalizovaly průzkumy veřejného mínění. Již v prvním kole těchto voleb zvítězil dosavadní prezident Alexander Van der Bellen s 56,2 % hlasů.

Jiří Paroubek: Prezidentské volby v Rakousku a zemské volby v Dolním Sasku
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jiří Paroubek

Kromě voleb v autoritativních režimech si nepamatuji, že by někdo z kandidátů na prezidenta získal již v prvním kole takovýto vynikající volební výsledek.

Na druhém místě s velkým odstupem od Van der Bellena zůstal jediný stranický kandidát (FPÖ – Svobodných) s 17,9 % hlasů. Ostatní kandidáty nemá smysl ani zmiňovat.

Skvělý volební výsledek zaznamenal van der Bellen především ve Vídni, která jej volila s 64,2% voličů. Přes 60 % získal také v Tyrolsku a Vorarlbersku. Nejslabší výsledek (46 %) získal v tradiční baště Svobodných v Korutanech, kde jeho hlavní soupeř získal 24,2 % (ve Vídni získal kandidát FPÖ něco přes 10 % hlasů). Van der Bellen tak získal prezidentský mandát na dalších šest let.

Pro zajímavost uvedu volební motivy, které uváděli voliči staronového rakouského prezidenta pro jeho volbu:

  • Nejlepší kandidát/jiní nejsou volitelní                              45%
  • Dělal svoji věc (výkon prezidentského úřadu) dobře      39%
  • Rozvážný, inteligentní, rozumný, zkušený                      15%

Myslím, že toto budou převažující motivy také při volbě českého prezidenta.

Volební vítězství SPD v Dolním Sasku

Dolní Sasko je jednou ze středně velkých spolkových zemí (6 mil. voličů), připomeňme, že v něm byl dvě volební období – než odešel do centrální politiky – ministerským předsedou zemské vlády G. Schröder.

Ve víkendových volbách získala sociálně demokratická strana (SPD) vítězství s 33,6 % hlasů. Je to ale méně než před pěti lety, kdy dosáhla na téměř 37 % hlasů.

Ztráty kolem 5 % hlasů oproti volbám v roce 2017 vykázala ale také opoziční CDU. Ta v roce 2017 dosáhla na 33,6 %. Koaliční partner SPD, Zelení, naopak zvýšil svůj volební výsledek z 8,7 % na 14,3 %. Zdá se tedy, že rudozelená koalice může být obnovena. Při tradiční ukázněnosti a téměř nulovém přeběhlictví mezi stranami může taková koalice vydržet až do konce volebního období i s nevýraznou .sněmovní většinou.

Podle všeho se neprobojovala do zemského sněmu FDP, tedy jedna z vládních stran ve spolkovém, celoněmeckém měřítku.

Pětiprocentní klauzuli ve volbách nepřekročila ani strana Levice. Naopak AfD, coby strana protestu, zlepšila svou pozici z 6,2 % hlasů v roce 2017 na téměř dvojnásobek.

Ještě pro zajímavost uvedu, že s činností vládní koalice v Berlíně, tvořené SPD, Zelenými a FDP je nyní podle průzkumu spokojeno jen 29% občanů. Z tohoto hlediska je třeba hodnotit volební výsledek obou dolnosaských vládních stran, tedy SPD a zejména Zelených, jako velký úspěch.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Developerské chytráctví, nebo sofistikované obcházení zákonů?

15:49 Alena Maršálková: Developerské chytráctví, nebo sofistikované obcházení zákonů?

Investor projektu VIVA na Lipensku narazil u Nejvyššího správního soudu! Rekreační resort vydával za…