Podle průzkumu prováděného společností Paul Lazarsfeld pro TZ Österreich by současný, sedmdesátosmiletý prezident Van der Bellen mohl být hladce zvolen i na druhé volební období, a to zřejmě již v 1.kole.
Podle srpnových průzkumů se jeho podpora pohybuje nad 50% hlasů respondentů. 16. – 17. srpna to bylo na vzorku 965 respondentů pro současného prezidenta 58 % podpora, který kandiduje jako nezávislý s podporou Zelených. O několik dní později (22. - 23. srpna) na vzorku 1000 respondentů by získal Van der Bellen 53% podporu voličů.
Druhým na pásce v průzkumu je kandidát krajní pravice Rosenkranz, podporovaný FPÖ, který by dosáhl ve dvou termínech průzkumů 11%, respektive 14% podpory. Další v pořadí je nezávislý kandidát Wallentin s 9%, respektive 11% podporou a za nimi je kandidát strany piva s užívaným pseudonymem Pogo s 9%, respektive 10% podporou.
Podle rakouských analytiků jsou stranické pokladny vyprázdněné, a tudíž se jim nechce investovat do protikandidátů, takže je zřejmé, že dosavadní prezident může být už hladce zvolen v prvním kole volby. Dosavadní a zřejmě i budoucí rakouský prezident je znám svými umírněnými postoji. Ostatně celý svůj politický život takové postoje projevoval, a byť byl jistý čas výrazným předsedou strany Zelených i díky jeho renomé kompromisního politika jej podpořila v předchozích prezidentských volbách - kromě Zelených - velmi masivně rakouská a především vídeňská sociální demokracie.
Vídeňská sociální demokracie je nejsilnější regionální organizací své strany. A s bývalým soc. dem. starostou Häuplem byl a je Van der Bellen ve velice přátelských osobních vztazích.
V těchto prezidentských volbách chybí protikandidát jeho formátu. A tak Van der Bellena čeká s pravděpodobností rovnající se téměř jistotě další šestiletý mandát.
Volební preference rakouských politických stran
Podle průzkumu veřejného mínění, který prováděla stejná agentura průzkum k prezidentské volbě, ve dnech 8. – 17. srpna na vzorku 2000 respondentů, je nejsilnější stranou Sociálně demokratická strana (SPÖ), která by ve volbách mohla získat 31% hlasů. To je velký skok oproti předchozím volbám, kdy tato strana získala jen 21% hlasů, což bylo tehdy považováno za její relativní úspěch.
Na druhém až třetím místě v průzkumu se shodnou podporou 21% jsou rakouští Lidovci (ÖVP) a strana Svobodných (FPÖ).
Lidová strana ztratila svého dynamického lídra, bývalého kancléře Kurze, který v čele ÖVP dokázal v zatím posledních parlamentních volbách získat se svou stranou 37% hlasů. Byl to úžasný výsledek. Ale především ukázka marketingové a politické zručnosti kancléře Kurze.
Také krajně pravicová FPÖ roste. Ve volbách dosáhla po skandálech, kterými byla provázena jako vládní strana před volbami, pouhých 16% hlasů. Nyní je na 21% preferencí. Prostě, krajně pravicový, spíše velkoněmecky a nacionalisticky uvažující voliči musí někoho volit. A ti se prostě neztratili.
Strana Zelených v průzkumech zatím získává pouhých 9% voličů, což proti 14%, které získala ve volbách (což byl odraz lesku Van der Bellenova prezidentství), zaznamenala značný pokles. Spolu s lidovci nese vládní odpovědnost, a to se projevuje na jejích výsledcích. Tedy zatím jen na volebních preferencích.
Od posledních voleb do rakouského parlamentu posílila liberální strana NEOS , která ve volbách získala 8% hlasů a nyní má 13% preferencí. NEOS má výhodu v tom, že vstoupila mj. do koaliční spolupráce na vídeňské radnici se sociálními demokraty, což jí dává určitý punc realistické a konstruktivní strany, jež může být přirozeným partnerem sociálních demokratů po příštích volbách do rakouské Spolkové rady, tedy do rakouského parlamentu.
K tomu, aby měly obě strany jasnou parlamentní většinu a mohly ustavit stabilní vládu sociálně-liberálního charakteru, musely by ale ještě posílit ze současných preferencí.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV