Začněme aktualitou. Ministerstvo vnitra s Ministerstvem průmyslu a obchodu chystají vyhlášku (platit by měla snad od poloviny roku), podle které mají provozovatelé internetu sbírat informace o tom, jaké si prohlížíte weby, a následně k nim mají mít přístup policie a tajné služby. Zaznívají obavy ze „šmírování“, ale vnitro tvrdí, že díky tomu bude případné vyšetřování „lépe cílené“. Vy se tématu digitální svobody věnujete dlouhodobě, jak na vás tento návrh působí?
Samozřejmě je to další pokus o instalaci čínské digitální totality a je úplně jedno, na co se Vít Rakušan vymlouvá. Slabí muži se pomocí zrušení demokracie snaží udržet u moci, protože už nedokážou obstát ve volné soutěži. Trend prolamování soukromí předtím nejvíce přikrmili Piráti s Ivanem Bartošem v čele. Ten bez mrknutí oka odstranil všechny bezpečnostní pojistky z legislativy evropských digitálních identit (eIDAS). Tyto identity mají v budoucnu sloužit mimo jiné k mapování toho, co jste napsali na sociální sítě, a to i přesto, že to napíšete pod pseudonymem. Evropská komise si totiž vymyslela koncept, kdy správce pseudonymů (ne nutně daná sociální síť, ale spíše třetí strana) může poskytovat policii a dalším orgánům informace, kdo se pod jakým pseudonymem skrývá.
Když bychom z pohledu digitální svobody měli zhodnotit čtyřleté ministerské působení Víta Rakušana, co byste k němu řekla?
Rakušanovo působení za poslední volební období prokazuje jeho snahu posílit estébácký rozměr státu všemi dostupnými prostředky. Shrňme si to: Začalo to cenzurou, která byla nazývána bojem proti dezinformacím. Následně Rakušan podporoval rozšíření využívání technologií pro rozpoznávání obličejů. Dále Rakušan podporoval tzv. registr kdo kdy kde spal (a věřím tomu, že ministerstvo by rádo vědělo i s kým), který měl povinně evidovat informace o pohybu a ubytování osob. Rakušanovo ministerstvo také tlačilo návrh inspirovaný draftem EU legislativy Chat Control, který by umožnil prolomení šifrované komunikace v aplikacích jako WhatsApp, Signal, ale také v e-mailové komunikaci. Sledování internetové aktivity už je pak samozřejmě nabíledni. Vít Rakušan ale samozřejmě sám nic z toho nevymýšlí, pouze tiše drží krok s ostatními západními vládami.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo