Čínská ambasáda v Česku na facebooku zveřejnila „Přehled čínské otevřené transparentní a zodpovědné reakce na COVID-19“. V závěrečné části tohoto svého článku jej také uvádím. Z přehledu, který vypracovali Číňané je zřejmé, že od 27. do 31. prosince 2019 Číňané ve městě Wu-chan a v provincii Chu-pej, zjistili výskyt dosud neznámé nemoci. Již 3. ledna 2020 začala Čína zasílat WHO a dalším zemím zprávy a jejich aktualizace o vývoji situace ve zmíněné provincii.
Mimochodem, ve WHO mají Američané své pozorovatele a pracovníky. Není tedy pravda, s čím přichází nyní americká administrativa, ale také třeba významná část českých médií, která tvrdí, že Čína zatajovala vznik pandemie a neinformovala o ní včas. Některé státy, např. Tchaj-wan, Singapur anebo Jižní Korea vyvodily z těchto informací, které mohly sdílet v rámci WHO, taková opatření, která minimalizovala dopady koronaviru v těchto zemích.
Nic nebo skoro nic si z toho nevzaly evropské státy a žádné poučení z toho neudělala ani americká administrativa. Mimochodem, do Spojených států virus přišel podle liberálního amerického deníku New York Times v podobě zmutované v Evropě a nikoliv v jeho asijské mutaci. Konec konců americká vláda mohla sledovat i vývoj pandemie v Evropě, která přišla na řadu o několik týdnů dříve, nežli Spojené státy. Zejména prezident Trump na začátku pandemie v USA celou věc bagatelizoval. Zkrátka, chce to objektivní a věcný přístup k pandemii a nikoliv avanturistický přístup, který obvykle končí hledáním nepřímých viníků při řešení dopadů vlastních chyb.
Zdá se, že v Číně je v současnosti pandemie plně pod kontrolou úřadů a Čína se tak vrací k normálnímu životu především v ekonomické oblasti, a to je dobře. Také pro světové hospodářství.
Také česká vláda zvládla krizi v té části pandemie velmi dobře. Dnes jsou věci, pokud jde o onemocnění koronavirem plně pod kontrolou vlády a úřadů. A vláda tak může rozvolňovat režim a zejména obnovovat chod ekonomiky. A to jednak záchrannými opatřeními k zajištění existence desetitisíců firem a podnikatelů a také k zachování vysoké zaměstnanosti. V druhé fázi, tedy po zajištění kontroly nad pandemií a eliminaci bezprostředních dopadů pandemii na ekonomiku země, musí ovšem nastat přijetí rozsáhlých investičních programů k zajištění dlouhodobé prosperity české ekonomiky.
Přehled čínské otevřené, transparentní a zodpovědné reakce na Covid-19
Postup Číny v rámci vypuknutí epidemie COVID-19 (onemocnění způsobeného novým typem koronaviru) je otevřený, transparentní a zodpovědný.
Dne 27. prosince 2019 ohlásila ředitelka Oddělení respirační a kritické péče v Chupejské nemocnici integrované západní a tradiční čínské medicíny Zhang Jixian první tři podezřelé případy.
Dne 29. prosince 2019 provedla centra pro kontrolu a prevenci a nemocnice v Chu-peji a Wu-chanu epidemiologická šetření.
Dne 30. prosince 2019 vyhlásila městská zdravotnická komise ve Wu-chanu „naléhavé sdělení o léčbě pneumonie s neznámou příčinou vzniku“.
Dne 31. prosince 2019 vyslala Čínská národní zdravotnická komise skupinu expertů do Wu-chanu, aby prověřili situaci na místě.
Dne 3. ledna 2020 začala Čína zasílat WHO a dalším zemím aktualizace o vývoji situace.
Dne 7. ledna 2020 se podařilo izolovat virus.
Dne 8. ledna 2020 byl patogen předběžně identifikován.
Dne 11. ledna 2020 uvedlo Čínské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí pět celých genomových sekvencí nového koronaviru a sdílelo data s celým světem včetně WHO.
Dne 23. ledna 2020 byl Wu-chan, město s 11 miliony obyvatel, uzavřen. Čínská vláda přijala nebývalá komplexní, rozhodná a velmi přísná opatření, která v mnoha aspektech přesahovala požadavky Mezinárodních zdravotnických předpisů (IHR).
Podle studie opublikované v akademickém časopise Science čínská rozhodná, pevná a včasná opatření napomohla snížit výskyt nemoci o 96%, než se očekávalo. Výzkumníci ve Spojených státech, Velké Británii a dalších zemích zdůraznili, že kontrolní opatření Číny úspěšně přerušily řetězovou reakci přenosu nemoci a získala tím drahocenný čas pro další země. Dosáhlo se toho za pomoci velkých obětí lidí ve Wu-chanu a dalších částech Číny.
Samotná Čína se stala obětí tohoto viru. Čína oceňuje solidaritu a podporu ostatních zemí a dělá vše pro to, aby podpořila ostatní, kdo se také stali oběťmi této epidemie. Virus je náš společný nepřítel a překonání této globální výzvy vyžaduje globální sjednocení.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV