Co vlastně znamená, že se vymění každý den o 700 injekčních stříkaček méně? Pokud neskončí v kontaktním centru, tak nejsou bezpečně zlikvidovány. Část z nich skončí v běžném odpadu, část z nich uživatelé opakovaně použijí a část z nich bezpochyby někam prostě pohodí. To je samozřejmě obrovské riziko – jednak kvůli větší pravděpodobnosti šíření infekčních chorob mezi uživateli samotnými, ale také mezi populací obecně. Lidé, kteří užívají návykové látky totiž nežijí v uzavřené bublině, ale stýkají se, baví se a milují se i s lidmi, kteří drogy neužívají.
“Radnice Prahy 5 dál problém spíše ignoruje - při jednáních slyšíme věty o tom, že přeháníme a že se neděje nic hrozného, že je třeba situaci monitorovat a vyčkávat. To ale podle nás nestačí,” říká k celé situaci Jiří Richter ze SANANIM z.ú. Je však také pravdou, že řešení nepřísluší jen městské části. Ochrana veřejného zdraví je jedním z nejdůležitějších poslání státu obecně. V tomto případě ale stát (zejména Magistrát hl. m. Prahy) selhává.
„Naším cílem není hledat viníka, ale naším posláním je chránit veřejné zdraví, a proto jsme se rozhodli na tuto situaci upozornit,“ říká Martina Richterová Těmínová, ředitelka SANANIM z.ú., provozovatele největšího a nejpřetíženějšího kontaktního centra v Praze. Vedoucí kontaktního centra SANANIM, David Pešek, k tomu dodává: „Celá situace má samozřejmě dopad i na naši službu, počet klientů se nám zvýšil o 25 %, a to znamená, že jsme hodně nad naší kapacitou. Už se samozřejmě začínají ozývat naši sousedé a chtějí, abychom svou činnost ukončili také. Pak by ovšem v Praze každý den zmizelo 5000 použitých stříkaček. A to by byla už opravdu katastrofa.“ Velkým problém je i to, že po uzavření kontaktního centra Progressive se ocitly stovky klientů mimo kontakt se službami.
Řešení má ve svých rukou zejména pražský magistrát (nicméně stejně tak i městské části, které tyto služby na svém území dlouhodobě odmítají) a je vlastně velmi jednoduché – respektovat svou vlastní strategii rozvoje adiktologických služeb a zřídit v Praze dostatečný počet kontaktních center. Díky tomu pak nebudou vznikat přetížená místa s velkou koncentrací klientů, jejich kapacita a dostupnost pak umožní ještě lépe chránit veřejné zdraví. „Celá šílená situace se dá ilustrovat vlastně jednou větou. V Praze jsou 2 kontaktní centra, v Brně 3,“ dodává David Pešek.
SANANIM, z. ú., je nestátní neziskovou organizací, která od svého založení v r. 1990 působí v oblasti drogových závislostí. Lidem ohroženým drogami a jejich blízkým poskytuje pomoc v síti programů a služeb, které tvoří komplexní systém prevence, péče, léčby a resocializace. Touto svou činností tak vyvrací stále značně rozšířený mýtus, že závislosti na drogách se nelze zbavit, a napomáhá odstranit stigmatizaci související s užíváním drog, která je v poskytnutí efektivní pomoci často zcela zbytečnou překážkou. Rovněž se aktivně účastní na vytváření protidrogové politiky na všech úrovních státní správy s důrazem na ochranu veřejného zdraví, prosazuje realistický a poučený postup, pokud jde o priority a vytýčené cíle, a zasazuje se o hodnocení efektivity poskytovaných služeb, změnu systému jejich financování a jejich dlouhodobé plánování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV