To, že ve svém označení nesou tyto organizace označení nezisková, uvádí mnohého neznalého občana v omyl, že se jedná o organizace, kde vlastně nejsou žádné peníze a kde činnosti tvořící náplň organizace, jsou prováděny šlechetnými lidmi zdarma. Něco, jako když převedete přes ulici slepého spoluobčana a jedinou odměnou je vám jeho poděkování a úsměv. Možná, že pár takových bohulibých a skutečně veřejně prospěšných „ópéesek“ existuje. Ale u většiny jste totálně vedle. V některých neziskovkách se točí prachy, o jakých se jiným ani nezdá. A Člověk v tísni je v této disciplině premiant.
Na veřejně dostupných stránkách se můžete dočíst, že tahle organizace uzavřela smlouvu s Českou rozvojovou agenturou, což je vládní agentura, která spadá pod ministerstvo zahraničních věcí. Ta má plnit úkoly v „oblasti zahraniční rozvojové spolupráce“, především přípravu a monitoring projektů dvoustranné spolupráce. Tak s tou uzavřela smlouvu o realizaci pomoci Moldavsku, konkrétně se jedná o plánování komunitních služeb pomocí dialogu (?). No a za tenhleten dialog pobere náš Člověk pouhých 13,5 milionu korun. V letošním roce 8,5 a příští rok dalších 5 mega. Člověk v tísni k tomu říká, že v Moldávii působí už od roku 2006. „Pomáháme místní občanské společnosti a aktivnímu zapojení mladých lidí do veřejného života….Také jsme se podíleli na zavedení inovativní výuky o globálních problémech pomocí dokumentárních filmů do moldavských školních osnov“. Až potud snad všechno v pořádku, i když nevím, jak moc tohle působení Moldavanům pomáhá.
Když se však na onu smlouvu podíváme drobnohledem, tak se nestačíme divit. Na výplaty pro realizátora, tedy Člověka v tísni, je vyhrazeno téměř 5,5 milionu. Z toho regionální ředitelka 300 300 Kč za 4 měsíce činnosti, manažer pro Moldavsko si přijde na 756 250 korun, ovšem bude „dřít“ celých 14 měsíců. Projekt má dále koordinátorku a projektovou manažerku, každou za 623 200 Kč. Něco musí dostat i ředitelka mise - 679 900 Kč, asistent projektu - 418 200 Kč a finanční manažer – 541 200 Kč. Další položkou jsou cestovní náhrady ve výši cca 730 tisíc korun (jenom transport školitele přijde na 108 tisíc), 571 tisíc potom tvoří přímé náklady v Moldavsku. Na „konference a workshopy zaměřené na sdílení zkušeností a diseminaci (to je rozšiřování) metodického průvodce“ tu máme pouhých 523 350 Kč. Kolik toho nakonec zbyde pro skutečné Moldavany? Obáváme se, že toho až tak moc nebude.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV