A není se čemu divit, protože vlastně celý život bojovala o soudcovskou nezávislost a byla nejen vyčerpaná, ale zároveň vyšla vstříc situaci, kdy nový zákon o soudech umožní novému předsedovi si zvolit svůj tým.
Hned po svém doktorátu na Masarykově univerzitě v Brně v roce 1975 začala externě učit na své alma mater a zároveň byla soudkyní Městského soudu v Brně.
Přednášková činnost ji však byla v roce 1978 znemožněna, protože odmítla vstoupit do komunistické strany. A zřejmě také proto, že kvůli otci, který byl zahraničním letcem: sloužil v RAF, nemohla být v minulém režimu považována za dosti spolehlivou osobu, aby mohla vychovávat studenty. Specializovala se na občanské právo.
Po listopadu 1989 se stala poradkyní Ústavního soudu a po zániku federace byla jmenována jeho soudkyní. Měla velké štěstí, protože tam tehdy seděli profesoři Čermák, Klokočka a Cepl, univerzitní profesoři s jasnou vizí o tom, jak má nezávislá justice fungovat.
A to byly spolu s její nezlomnou náturou taky zřejmě hlavní důvody, proč později vybojovala ve všech sporech s prezidentem Klausem suverénní postavení moci soudní vůči moci výkonné.
Václav Klaus se s ní soudil čtyřikrát a vždy prohrál, naposledy když se pokusil do funkce jejího místopředsedy prosadit k moci výkonné vždy loajálního Jaroslava Bureše. A soudila se i s ministry Němcem, Pospíšilem a Kalouskem.
S Milošem Zemanem se dostala do sporu v létě roku 2014, když jeden její senát v kauze poslanců, kteří údajně vyměnili poslanecký mandát za jiné posty, je odmítl potrestat.
Tvrdě hájila nezávislost soudců, i když s jejich rozsudkem sama nebyla ztotožněná. Rozhodně byla proti tomu, aby bylo možné na jakémkoliv soudu vycházet vstříc obecné či politické poptávce po trestu.
Přesně to popsal profesor právní filozofie z Cardiffu Jiří Přibáň, když mi řekl: "Iva Brožová ukázala, že do výkonu funkce jí nemohou zasahovat úředníci a diletanti, kteří by rádi ve všem hledali své osobní nebo skupinové výhody."
Iva Brožová zatím sice nezávislost justice obhájila, ale hlavní problém tady zůstává, vidíme to třeba na sporu ministryně Válkové o znění nového zákona o státním zastupitelství.
Bude třeba vybudovat a strukturálně vymezit vztah mezi jednotlivými institucemi právního státu, které nebude možné snadno obcházet. V tomto případě nezávislost státních zastupitelství na ministerstvu spravedlnosti.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz