Jak víme u ročníků narozených v letech 1936 až 1968 se důchodový věk zvyšoval postupně z původních 60 na 65 let a u dalších ročníků se původně počítalo, že bude u mužů odchod do penze v 65 letech a u žen, podle počtu dětí od 62 do 65 let u bezdětných. Další reforma však hranici ještě posunula, takže například kluk, kterému jsou dnes dva roky, by měl odejít do důchodu v 71 letech. Zdůvodňuje se tento posun nejen ekonomicky, že pracující populace nemůže uživit stále zvyšující se počet zdravých penzistů, ale i tím, že zaměstnání drží lidi v lepší mentální kondici a stát nemusí tolik investovat do jejich léčby.
To zní velmi logicky, až na to, že trh, kterému jsme uvěřili, že všechno za nás vyřeší, se chová opačně a pracovní diskriminace se stává - byť skrytě - čím dál brutálnější: reálná hranice zaměstnatelnosti se pro většinu lidí stále snižuje. Ve skutečnosti, jak na to upozornila MF Dnes ve čtvrtek 1.září 2011, to vypadá tak, že lidé nad 45 let i s vysokou kvalifikací, manažerskou praxí a znalostmi několika jazyků personalisté nechtějí v Česku zaměstnat. Do inzerátů to samozřejmě nepíší, ale agentury dostávají takové pokyny ústně.
Statistiky úřadů práce to dokladují. Lidé starší 45 let tvoří rekordních 40 procent všech nezaměstnaných. V roce 2001 to bylo jen kolem 13 až 28 procent, oficiální údaje se liší. Počet šedesátníků, kteří budou brzy hledat práci, se dle statistiků brzy zvýší na jeden milion.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Hvížďala