Karel Januška: Pomatenost našich soudů

12.04.2018 21:58 | Zprávy

Moc soudní je jedním ze tří demokratických pilířů. Soudce má právo nařizovat občanům, institucím i státu. Zákonodárcům může nařizovat pouze v omezené míře. Protože mandát poslance nebo senátora je pro stát důležitější, než případný trestní čin zákonodárce.

Karel Januška: Pomatenost našich soudů
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

Každá moc (právo) se řídí hierarchií. Rozhodnutí soudce nižšího stupně může zrušit soudce nadřazeného soudu. Jestliže nadřazený soud zruší rozhodnutí nižšího soudu, musí vynést své rozhodnutí. Ústava každému soudci zaručuje jeho nezávislost a nestrannost. Právo přikazovat jinému soudci, aby rozhodoval podle jeho „závazného právního názoru“ je v rozporu s články Ústavy 82.: ,,Soudci jsou při výkonu své funkce nezávislí. Jejich nestrannost nesmí nikdo ohrožovat.“ a článkem 9.: „Výkladem právních norem nelze oprávnit odstranění nebo ohrožení základů demokratického státu.“

Soudci nadřazených soudů mají právo rušit rozhodnutí nižších soudů. Ale nesmí jim přikazovat, jaké rozhodnutí mají učinit.

Právo soudců je nesporné. Může nařizovat komukoliv, kdo se na soud obrátí. Soudce své rozhodnutí formuluje vždy vůči tomu, kdo podal žalobní návrh. Jestliže žalobě vyhoví, žalovaná strana je povinna splnit obsah žaloby, který soudce upřesní v rozhodnutí. Náklady řízení přikáže uhradit žalovanou stranou. V případě, když soudce rozhodne, že důkazy žaloby jsou neprůkazné, musí žalobu zamítnout. Náklady soudního řízení musí nést žalobce.

Když některý vyšší soud rozhoduje o “právu, zda některá strana má nárok na opravu rozhodnutí“, tak takové rozhodování nemá žádnou oporu v právních normách.

Vážení poslanci.

Nechci se pořád opakovat, jak to s naší justicí vypadá. Premiér Babiš je „trestně stíhaný“ na základě vašeho rozhodnutí, které vám předložil místní státní zástupce. Je to lživé tvrzení, protože je nevynesl soud. Poslanec Rath úkoluje soudy. Soudil trestně stíhaný soudce Elisher. Kolik drobnějších nespravedlností se děje „obecnému lidu“ je těžké zjistit.

Máte jedinečnou možnost zhodnotit výsledky parlamentních voleb. Dohodnout se, že se volební většina shodne na alespoň jediném příkazu soudcům. Aby republika spěla k právnímu státu, do právních norem je třeba zařadit příkaz:

Soud na každém stupni má povinnost vyřešit předložený spor. Nemá právo nutit jiný soud, aby za něj rozhodoval.

Nikdo jiný než zákonodárci to nemůže učinit. Voliči to patrně ohodnotí. Příkaz by se mohl přijmout okamžitě, ve stavu nouze.

Státní zástupci dohlížejí na průběh vyšetřování. Proto patří do ministerstva vnitra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kampaň "snížili jsme deficit o 180 miliard"

Pane preiére, kde si mohu toto sdělení ověřit? Podle všeho je zavádějící a lživé (viz.: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-fiala-se-chlubi-srazenim-deficitu-rozpoctu-k-nemuz-ale-zatim-nedoslo-40495940), pokud je to pravda a jste si toho vědom, pak cíleně dezinformujete. Ptám se tedy ještě jedno...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…