Karel Januška: Právo pro každého

11.09.2019 20:18 | Zprávy

Listina základních občanských práv a svobod byla do právních norem přijatá už za totality. Její zásady měly být zapracovány do právních předpisů. Dosud se to nestalo.

Karel Januška: Právo pro každého
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

Principy demokratického státu by měly být zřejmé alespoň předsednictvu každé politické strany. Právní stát je o tom, jak se spravedlivě chovat ke každému občanovi.

Má-li demokratický stát správně fungovat, musí mít každá nově ustanovená vláda možnost, aby realizovala své cíle. Proto je bezpodmínečně nutné, aby vedoucí stávajících nejvyšších úřadů byli připravení na to, že musí svá místa uvolnit pro potřeby nové vlády. Stát není zaopatřovací ústav pro „zasloužilé úředníky“ nebo „zasloužené politiky“. Pouze prezident, členové Parlamentu, ředitelé NKÚ a ČNB nepodléhají moci výkonné ani moci soudní.

Funkci Nejvyššího státního zástupce stále „zastává“ úředník, vystudovaný v totalitě. Podle výkladu upravených právních norem není nikomu zodpovědný. Funkci nejvyššího prokurátora musí zastávat občan, který ctí principy právního státu, a mít odhodlání z republiky vybudovat právní stát. 

Zbavení základních občanských práv skupiny poslanců ODS (kauza Tluchoř) nevedlo k přijetí takových kroků, které by vyloučily opakování. Nyní je veřejně pomlouván současný premiér. Státní zástupci se veřejně přou, a nejsou schopni poslat nasbírané důkazy soudu, aby mohl veřejně vznést obvinění, nebo důkazy zamítnout. Státní zástupci a opoziční politici porušují nařízení Listiny základních občanských práv: "Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno." Pouze soud je oprávněn k tomu, aby rozhodoval o primárním právu bezúhonnosti občana.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Důchodový systém opět ve schodku

15:05 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Důchodový systém opět ve schodku

Také se dozvídáme, především od našich politiků, že by si lidé měli šetřit na důchod. Při dnešní str…