Karel Januška: Soudci a právní stát

10.04.2018 19:10 | Zprávy

Každý demokratický stát je založen na třech samostatných pilířích. Je to moc zákonodárná, moc výkonná a moc soudní. Vztahy mezi nimi jsou definované v Ústavě.

Karel Januška: Soudci a právní stát
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

Mocí soudní se míní skutečnost, že soudce nařizuje občanům, organizacím i státu. Zákonodárcům mohou nařizovat v omezené míře, protože jejich mandát může být pro republiku důležitější, než případný trestný čin zákonodárce. Soudci jsou vyjmutí z odpovědnosti za svá rozhodnutí. Žádný soudce nemá právo cokoliv nařizovat jinému soudci.

Ústava předpokládá dvoustupňové uspořádání soudů. Každý soudce rozhoduje podle zákona, nebo podle svého svědomí. Soudce rozhoduje, zda předložené důkazy jsou dostatečné k tomu, aby nařídil splnit žalované straně to, co požaduje žalobce. Kriteriem pro rozhodnutí soudce je spravedlnost. Už v antice položili rovnost mezi rozhodnutím spravedlivým a pravdivým. Co soudce odebere jedné straně, musí přisoudit druhé straně, čili výrok soudu k jedné straně sporu, je opakem výroku ke druhé straně sporu. Princip je obdobný důkazu sporem v matematice.

Existují jen dvě možná rozhodnutí (žalobce má pravdu, nebo nemá pravdu), tak stačí dva různé soudy, aby byl každý spor vyřešený. Odvolací soud kontroluje rozhodnutí soudu prvního stupně, v případě pochybení odvolací soud vynese své konečné rozhodnutí. U odvolacího soudu končí soudní proces. Již nikdy se případem nesmí zabývat soudce prvního ani druhého stupně.

Ústava nepřipouští, aby soudce jeden spor řešil dvakrát. Čl.82 Soudci jsou při výkonu své funkce nezávislí. Jejich nestrannost nesmí nikdo ohrožovat. Z toho plyne, že nezávisle a nestranně může soudce rozhodnout pouze jednou. Každé další rozhodnutí by bylo závislé na právním názoru jiného soudce.

Mimořádné případy řeší dovolací soud. Mohou nastat při sporech o některá práva. (Právo rodičky rodit doma a příkaz lékaře chránit zdraví dítěte). Dovolací soud by měl být soudem smírčím. Ani dovolací soud nemá právo požadovat po jiném soudci, aby rozhodl podle jeho „právního názoru“. Soudce, nebo porota soudců dovolacího soudu podepsaná pod rozsudkem, je zodpovědná za jeho spravedlnost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Výzva uchazečům o zvolení do sněmovny

9:16 Zdeněk Jemelík: Výzva uchazečům o zvolení do sněmovny

Spolek Chamurappi z.s. vydal dne 24. dubna 2025 Výzvu uchazečům o zvolení do Poslanecké sněmovny v r…