Manželka arménského premiéra, Anna Hakobyanová, vyhlásila začátek kampaně „Ženy pro mír" příznačně v moskevské Treťjakovské galerii letos v červenci.
„Myslím, že nemá význam, jak konflikt vzniknul. Hlavní věcí je osud lidí, životy mladíků, kteří platí za konflikt životem.", prohlásila.
Konflikt mezi Arménií a Ázerbajdžánem se táhne od 90.let minulého století. Předmětem sporu je území Náhorního Karabachu, malého teritoria v mezinárodně uznaných hranicích Ázerbájdžánu pod kontrolou arménských separatistů, kteří z území násilně vyhnali ázerbajdžánskou menšinu.
Hana Hakobyanová tento týden na tiskové konferenci v Jerevanu znovu zopakovala, že chce ve své mírové misi pokračovat.
„Není důležité, co obě země získaly. Důležité je, že byli ztraceni mladí lidé a matky v obou zemích ztratily své děti. Jako manželka představitele státu nemůžu mlčet. Žádá politika nebo politický zájem nemůže ospravedlnit krutou smrt mladých chlapců, žal rodičů a děti, které se staly sirotky. Rozumím, že jsou zde zájmy a záležitosti k řešení, ale jako matka a žena chci vyzvat obě stranu, aby se při sledování těchto zájmů vyvarovali použití pušek a děl." (viz)
Okupace území desetimiliónového Ázerbájdžánu s daleko silnější ekonomikou je možná jenom díky podpoře Ruska, která se projevuje dodávkami vojenské techniky na úvěr i přítomnosti ruské základny s 5 tisíci vojáky a stovkami kusů techniky na arménském území.
Ruští vojáci jsou tolerováni Arménci i za cenu násilností na vlastním obyvatelstvu. Vojáci ze 102. základny ruské armády pravidelně děsí místní obyvatelstvo střelbou nebo incidenty opilých vojáků či dezertérů, které si vyžádaly i lidské oběti. Nejhorší čin se stal v roce 2015, kdy ruský voják zmasakroval sedmičlennou rodinu z Ázerbajdžánu. (viz)
Ani takové incidenty však arménskou vládu nedonutily k tomu, aby Rusy ze své země vypověděla. Ví, že je potřebuje proti mnohem vojensky i ekonomicky silnějšímu Ázerbajdžánu a ztráta národní hrdosti není dostatečnou obětí.
K ukončení okupace vyzvalo Arménii již několik rezolucí OSN. Za vleklý konflikt platí třímiliónová Arménie ekonomickou izolací, hospodářskou stagnací, klesající populací a vysokými výdaji na obranu. (viz)
Mezinárodní společenství podporuje kompromis mezi znepřátelenými státy na principu teritoriální integrity, národního sebeurčení a nepoužití vojenské síly.
Ázerbájdžán trvá na tom, že podmínkou míru je stažení arménských okupačních sil z Karabachu.
Nyní jsou tedy na řadě „ženské zbraně". Samotná Hakobyanová požádala přítomné, aby její řeč přijali výlučně jako projev ženy a matky. Ostatní ženy pak vyzvala, aby využily každé příležitosti k řešení tohoto vleklého vojenského konfliktu, a to i na druhé straně hranice, v Ázerbajdžánu.
Karel Konečný
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV