Liberální institut: Díky skóre mají senátoři nastavené zrcadlo své práce

20.09.2018 14:57 | Zprávy

Nejliberálnějším senátory v právě končícím volebním období 2012-2018 se stali Pavel Eybert a Jaroslav Kubera z ODS, nejméně liberálními naopak Šárka Jelínková z KDU-ČSL a František Bublan (BEZPP/ČSSD). Čelo senátního žebříčku, na rozdíl od sněmovního, opanovali senátoři ODS. Na chvostu se střídají senátoři KDU-ČSL a ČSSD.

Liberální institut: Díky skóre mají senátoři nastavené zrcadlo své práce
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

„Je pozoruhodné, že ačkoliv se TOP 09 hlásí k pravici a ve Skóre poslanců si její poslanci vedli alespoň obstojně, její senátoři zcela propadli. O KDU-ČSL by se vůbec nemělo hovořit jako o pravicové straně ani omylem, její senátoři se umístili na samém chvostu našeho žebříčku. ODS naopak pozitivně překvapila,“ uvedl vedoucí projektu a ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Člověk tak nějak čeká, že sociální demokraté budou regulovat, na co přijdou. Zneklidňující je ale umístění senátorů dalších stran,“ dodává Pánek.

Jaroslav Kubera, nejliberálnější senátor s platným mandátem, na tiskové konferenci uvedl, že je potěšen svým výsledkem a výsledkem kolegů z ODS. Přijímání stále dalších regulací glosoval: „Mám připraveny dva návrhy – zákon o regulaci regulací a zákon o zákazu zákazů.“

Liberální institut plánuje v projektu pokračovat i v budoucnosti. Budeme monitorovat poslance i během příštích volebních období. V následujícím roce zpracujeme také hodnocení senátorů a europoslanců. U déle sloužících poslanců bude tak možné sledovat, zda se časem stávají většími či menšími liberály.

Skóre senátorů vychází z metodiky americké organizace FreedomWorks, jde o léty prověřený způsob, jak ověřovat, zda poslanci hájí občany před vládou a zda plní volební sliby. Doufáme, že se naší iniciativou inspirují také další liberální think-tanky v Evropě, což nám umožní i mezinárodní srovnání. Skóre senátorů navazuje na Skóre poslanců, projekt, který jsme spustili loni. Na jaře navážeme projektem Skóre europoslanců.

Analytička Liberálního institutu Magdalena Šuterová glosovala výsledky slovy: „Liberální institut se snaží myšlenky liberalismu prosazovat a současně i kontrolovat. Výsledky práce zákonodarců dávají zcela konkrétní odpověď na to, zda se směřujeme k větší svobodě. Bohužel nesměřujeme — výledky jsou vychýleny ve prospěch státu, nikoliv občana. Senátoři mají díky skóre jednak nastavené zrcadlo své práce a jednak výrazný prostor pro zlepšení.“

„Věříme, že náš výzkum přispěje k informovanější debatě a senátní kampani,“ uzavírá Pánek.

Více o projektu Liberálního institutu SkóreSenátorů.cz ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

12:26 Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

Na webu United Nations – Informační centrum OSN v Praze se dne 11. 11. 2024 objevil článek s názvem …