Libor Dvořák: Paddy Ashdown a ukrajinská krize

15.02.2015 21:02 | Zprávy

Krátce předtím, než se zraky přinejmenším většiny Evropy upřely do Minska, přišel na stránkách listu Independent se zajímavými úvahami na adresu Ruska a jeho vůdce známý britský politik Paddy Ashdown.

Libor Dvořák: Paddy Ashdown a ukrajinská krize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Podle lorda Ashdowna Vladimir Putin hodil rukavici mírovému systému, na němž byla moderní Evropa založena. Nejzajímavější ovšem je, co následuje.

A teď přímo citujme: „Hlavním problémem dnešního Ruska není jeho síla, ale jeho slabost. Jeho ekonomika se hroutí pod náporem sankcí a také klesajících cen ropy. Rusku dál ubývá obyvatel. 

Průměrný věk mužů je 64 let. A k tomu si přičtěte takové vnitřní problémy země jako je růst islámského extremismu v Čečensku a Dagestánu – a je vám hned jasné, proč se v Rusku tolik obávají představy, že by se nemuselo podařit i v budoucnu udržet územní celistvost Ruské federace.“

A v tom podle lorda Ashdowna spočívá dnešní hlavní problém vztahů Ruska se zbytkem světa – jednodušší by prý bylo mít co do činění se silným a sebejistým Ruskem.

Jenže když je země slabá jako současné Rusko a navíc má v čele tak tvrdého vůdce jako je Putin, vzniká silný svod odpoutat pozornost obyvatelstva od každodenních potíží právě nerozumným válečným dobrodružstvím.

„Jak se tedy máme zachovat?“ ptá se Paddy Ashdown. „Naše nejmocnější páky neleží ve sféře vojenství, ale ekonomiky. Sankce fungují, a proto se tohoto kursu musíme dál trpělivě držet. A za druhé je třeba pokračovat v tom, co zahájil Západ v čele s Angelou Merkelovou a Francoisem Hollandem. To znamená usilovat o zastavení palby, dosažení míru a poskytnutí větší autonomie územím na východě Ukrajiny.“ Tolik lord Ashdown doslova pár desítek hodin předtím, co oba zmínění politici odletěli do Minska.

Jak se zdá, právě tento postup je nejpraktičtější a nejméně nebezpečný – byť se Angela Merkelová v pátečním německém tisku dočkala hlavně kritiky a dokonce i tvrzení, že Minsk je její největší zahraničněpolitický neúspěch vůbec.

Je ovšem otázka, jak by na případný větší evropský politický a diplomatický tlak Putin nakonec reagoval. Proto je tváří v tvář nevyzpytatelnému partnerovi tak důležitá obezřetnost, opatrnost a pevné nervy, i když to třeba na první pohled nevypadá právě statečně.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Český rozhlas

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…