Libor Dvořák: Putin chce v Maďarsku vrazit klín mezi země EU

18.02.2015 19:26 | Zprávy

Budapešť není Brisbane, a právě proto se tam Vladimir Putin mohl a podle některých zahraničněpolitických analytiků dokonce chtěl rozjet.

Libor Dvořák: Putin chce v Maďarsku vrazit klín mezi země EU
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Na příslovečném evropském Západě ruský prezident opravdu už tři čtvrtě roku nebyl – původně kvůli západnímu rozhořčenému nepřijetí jeho „ukrajinské“ politiky, která vedla nejdřív k anexi Krymu a poté k rozpoutání bratrovražedné války, již jak vidno, zatím nedokázal zastavit ani minský diplomatický maraton z minulého týdne.

Ne že by si Putin s maďarským premiérem Orbánem neměli co říct – ve hře jsou jak dodávky ruského zemního plynu, protože smlouva o ruských dodávkách této strategické energetické suroviny letos končí, či o dostavbě jaderné elektrárny v maďarském Paksi, kterou má Rusko nejen technologicky zajistit, ale také plně úvěrovat.

Každý z obou dnešních protagonistů ale má pro toto setkání takříkajíc osobní důvod: Viktor Orbán, který se původně profiloval jako liberální pravicový politik, má dnes stále blíž k autokratickému způsobu vládnutí v putinském stylu, a navíc mu v tomto ohledu část maďarské veřejnosti vyloženě fandí.

Jsou to lidé, kteří Orbánovu taktiku chápou jako výraz maďarské samostatnosti a přinejmenším výběrové nepodřízenosti Bruselu.

Taktika Vladimira Putina je možná ještě o něco průhlednější: Návštěva unijní země (byť zcela specifické) má demonstrovat, že ruský prezident má i minimálně v jedné evropské metropoli dveře otevřené, a že tedy evropský postoj k ruskému angažmá v ukrajinské krizi není tak jednomyslný, jak se Brusel snaží demonstrovat.

Pokud by se ruskému prezidentovi skutečně podařilo do evropské (a připusťme, že nepříliš jednoznačné) svornosti vrazit v Budapešti klín, mohl by to ve stále sílící izolaci svého režimu považovat za docela významný úspěch.

Mimochodem – už v předvečer této státní návštěvy proběhla v Budapešti velká demonstrace těch Maďarů, kteří proruské nálady svého premiéra rozhodně nesdílejí – zřejmě proto, že si uvědomují, co by případná nová ruská dominance v našem středoevropském prostoru znamenala.

Hesla jako Evropa ano, Putin ne, Putin je Rasputin či Rusové, jděte domů, mluví za všechno.

Problémem současné střední Evropy ovšem spočívá v tom, že kupříkladu i u nás se najdou lidé, kteří si myslí, že ruská dominance v tomto prostoru je lepší než sice často klopotná, ale přece jen evropská integrace.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…