Luboš Palata: Když se řekne summit EU

15.02.2015 14:52 | Zprávy

Letět na summit Evropské rady, tedy šéfů států a vlád zemí Evropské unie, zní sice vznešeně, ale žádná novinářská zábava to není.

Luboš Palata: Když se řekne summit EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Na ten poslední, mimořádný a neformální summit, což znamená, že nemá nějakou pevně určenou agendu, se letělo z Kbelského letiště v Praze už v osm hodin ráno.

Vzhledem k tomu, že jsem ještě o půlnoci v redakci čekal, zda vůbec a případně na čem se dohodnou Merkelová-Hollande-Porošenko a Putin na mírovém summitu v Minsku, domů dorazil v jednu a usnul kolem druhé. Dokázal jsem si téměř představit, jak asi museli být účastníci této, doufejme historické schůzky, v to ráno už unaveni.

Ale pořád se jednalo, a když jsme s premiérem Sobotkou nastupovali do vládního speciálu směrem na Brusel, tak jsme ještě vůbec netušili, zda nějaká mírová dohoda v Minsku bude.

Nakonec před polednem bruselského času po sedmnácti hodinách jednání dohoda, byť neslaná a nemastná, byla. To na jedné straně znamenalo úlevu a to, že summit nebude muset jednat o nějakém drakonickém přitvrzení sankcí proti Rusku a jednání možná proto nebude tak dlouhé.

Protože na summitech často dlouhé bývá a tak vám do všech cestovních plánů vždy píší odlet, ovšem s tím, že čas příletu je vlastně neznámý. Což může znamenat večer, hluboko v noci, nebo třeba druhý den.

Být na summitu znamená čekat. Čekat, až premiéři, kancléři či prezidenti vůbec přijdou. Při příchodu se většinou zastaví u svých národních novinářů, ale nepobudou déle než pět minut. Protože to by pak jen příchod trval hodiny.

A pak se čeká dál. V obrovské dvoraně budovy Evropské rady, kde jsou stovky novinářů a kolem jen dvě kavárny a dvě slušné jídelny, kde se můžete za příjemných deset euro hodně dobře najíst. Jídlem ale všechny příjemné vjemy končí.

Jednání probíhá za zavřenými dveřmi, průběžné tiskové konference nejsou a tak jste odkázáni jen na členy delegací, kteří občas vyjdou mezi novináře, aby jim sdělili pohled na průběh jednání. Svůj vlastní pohled, takže po celou dobu běhají mezi novináři v obrovském sále tiskového centra mnohdy zcela odlišné verze událostí.

Do uzávěrek novin nebo televizních zpráv se většinou skoro nic neví a tak se vaří takzvaně z vody. To, že se blíží konec, se pozná často jen podle toho, že začnou první šéfové států a vlád odjíždět. Většinou z těch méně důležitých států.

V noci ze čtvrtka na pátek odjel první Chorvat a Bulhar. Naopak německá kancléřka Angela Merkelová, přestože měla za sebou maraton v Minsku, odjela jako jedna z posledních.

Když se summit protáhne jen krátce přes půlnoc, všichni si ještě gratulují, že to je dobré. Zprávy, co se vlastně dohodlo, telefonujete z auta jedoucího na letiště.

Prostě krátce a stručně, z novinářského hlediska je summit EU vlastně takové malé novinářské peklo. Ale když úplně vyždímaný, z celého dne či více zpocení a ospalí, stejně si řeknete: Příště zase. Protože na summitech unie se prostě ještě stále píší dějiny Evropy. Podivně, ale píší.

Hezký víkend, naštěstí už ne ze summitu v Bruselu, vám přeje váš Luboš Palata.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…