Vedle tak podobného jazyka, jemuž každý z nás, kdo prožili dětství v Československu, rozumí téměř stejně dobře jako svému rodnému, vedle téměř sedmdesátileté zkušenosti společného státu a dnešního už deset let trvajícího prožitku členství v Evropské unii, jsou tu i mnohé zásadní rozdíly.
Tím prvním zásadním je cosi jako národní povaha. Z geografického hlediska je Slovensko severní částí Karpatské kotliny, kterou si Maďaři dodnes omylem vykládají jako svoji domovinu.
Z jiného hlediska je Slovensko nejsevernějším výběžkem Balkánu, což nemyslím nijak hanlivě, protože já osobně pokládám Balkán za možná nejkrásnější část Evropy. A zatímco my Češi byli po většinu své historie součástí trochu studeného světa s centrem v Německu a Vídni, pak Slováci jsou součástí horského národnostního kotle Uher.
Od Slováků nás Čechy také dělí jedna zásadní věc a tou je víra. Síla křesťanství, křesťanského katolictví, které na Slovensku podobně jako v Polsku mělo po staletí vedle funkce náboženské i svoji zásadní nezastupitelnou roli v záchraně Slováků jako národa.
U nás v Česku tato role zmizela s Bílou Horou a násilnou rekatolizací, na níž jsme reagovali tím, že jsme prostě v Boha věřit přestali. Ne všude, ne všichni a především mnozí Moravané by mi jistě silně odporovali, ale přesto dnes hraje v Česku víra a katolická církev mnohem menší roli, než u našich východních sousedů.
Možná díky tomu, že se média soustřeďují v liberální Bratislavě a novináři samotní patří také k nepříliš věřící části slovenské společnosti, se hlas slovenských katolíků nebral příliš v potaz ani na Slovensku.
V posledním více než roce se však ukázalo, že je to mnohem větší síla, než se mnozí domnívali. Stotisícová křesťanská demonstrace v Košicích a loni bleskově sesbíraný skoro půlmilion hlasů pod návrh referenda o rodinných křesťanských hodnotách a jejich ústavní ochraně ukázaly, že je to stále na Slovensku mocná a mohutná síla.
Pokud referendum, které se koná na Slovensku už za týden, bude platné, dokáží dokonce slovenští katolíci změnit ve svůj prospěch zákony a ústavu. A to přesto, že v zemi oficiálně vládne levicový kabinet bývalého komunisty Roberta Fica.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas