Index cen průmyslových výrobců klesal v lednu meziročně pátý měsíc v řadě. Kladný meziroční růst přitom vykázal naposledy v prosinci roku 2013. Zatímco ještě v loňském roce se na poklesu cen v průmyslu poměrně výrazně podílely i meziročně nižší ceny elektřiny, v lednu už jako jasně dominující faktor poklesu cen figuroval výhradně vývoj cen ropy. K poklesu 3,5 procenta přispěl 2,6 procentního bodu.
To znamená mimo jiné to, že Česká národní banka bude současný pokles cen v průmyslu tolerovat tím spíše. Pokles cen elektřiny představuje z jejího hlediska pro tuzemskou ekonomiku přece jenom rizikovější faktor z hlediska deflačního působení než pokles ceny ropy, která se na našem území prakticky neprodukuje, a její zlevnění je tak ve výší míře než zlevnění elektřiny pozitivním nákladovým šokem z hlediska tuzemské ekonomiky jako celku.
Index cen zemědělských výrobců vykazuje v posledních měsících porovnání s vývojem o rok dříve zatím jen pozvolný růst. Jde stále zejména o důsledek nadprůměrné loňské úrody.
Lukáš Kovanda, Ph.D., hlavní ekonom finanční skupiny Roklen
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz