Lukáš Kovanda: Jediný Ronaldův úšklebek připravil Coca-Colu o 85 miliard korun hodnoty

21.06.2021 7:32 | Komentář

komentář k úternímu citelnému propadu akcií Coca-Cola - o 85 miliard korun. Ten způsobil jediný úšklebek fotbalové star Ronalda.

Lukáš Kovanda: Jediný Ronaldův úšklebek připravil Coca-Colu o 85 miliard korun hodnoty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Osobnosti s celosvětovým virálním dosahem stále výrazněji hýbou miliardami na burzách. Naposledy to předvedla fotbalová megastar Ronaldo.

Na pondělní tiskové konferenci před zápasem jeho Portugalska s Maďarskem v rámci šampionátu Euro 2020 se ušklíbl na dvě plastové lahve nápoje Coca-Cola. Ty mu na konferenční stolek připravili organizátoři. Coca-Cola totiž patří tradičně k hlavním sponzorům fotbalových mistrovství. Ronaldo se však na připravené lahve sladkého nápoje ušklíbl a s ostentativní nechutí je přesunul mimo svůj dosah. Místo toho si vyžádal vodu.

Ronaldův úšklebek zaznamenala a začala šířit online média a sociální sítě. Získal silný virální náboj a v mžiku obletěl svět. Toho se lekli investoři do akcií Coca-Coly, kteří se jich houfně začali zbavovat. Báli se propadu, který fotbalistovo gesto – zřetelné odmítnutí ikonického nápoje – vyvolá.

V úterý tak akcie nápojářské firmy zaznamenaly citelný propad. V důsledku Ronaldova úšklebku odepsaly 1,7 procenta, což znamená, že tržní hodnota Coca-Coly klesla o zhruba čtyři miliardy dolarů, což odpovídá bezmála 85 miliardám korun. 

Ze svého majetku by takovou ztrátu uměl pohodlně pokrýt prakticky jen jediný Čech, a to zesnulý Petr Kellner. Další miliardáři v letošním pořadí nejbohatších Čechů dle Forbesu už mají majetek buď srovnatelný (Radovan Vítek) nebo nižší (všichni další v pořadí), než je suma 85 miliard korun.

Tato událost je nejnovějším potvrzením rostoucího vlivu globálně sledovaných sportovních a společenských hvězd, ale také třeba hvězdných byznysmenů typu Elona Muska. Subjektivní postoje těchto lidí skrze online prostředí v reálném čase ovlivňují náladu miliard konzumentů po celém světě, jejíž změna se může přetavit do trvalejšího postoje. Ten pak může způsobit výrazné ztráty – ale i přivodit nebývalé zisky – konkrétnímu akciovému titulu nebo aktivu obecně, například kryptoměně.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
ekonom

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

15:57 Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

V článku „Věrchuška a sprostý lid“ jsem uvedl, že vládnoucí vrstvy (věrchuška) se nezajímají o míněn…