Lukáš Kovanda: Řidiči si přes Vánoce za pohonné hmoty připlatí

23.12.2020 9:00 | Zprávy

Komentář k vývoji cen pohonných hmot v uplynulých dnech a k výhledu jejich vývoje nejen v příštím týdnu. Vycházím z nejnovějších čísel CCS.

Lukáš Kovanda: Řidiči si přes Vánoce za pohonné hmoty připlatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Pohonné hmoty v minulém týdne opět zdražovaly, již čtvrtý týden v řadě. V minulých sedmi dnech se průměrná cena benzínu Natural 95 zvýšila o šest haléřů na litr a podle nejnovějších údajů společnosti CCS činí 28 korun za litr. Benzín je tak nejdražší od konce října. Nafta nyní stojí 27,43 haléře za litr, tedy o devět haléřů více než před týdnem. Nafta je tak nejdražší od druhé poloviny srpna. K jejímu zdražování – jež je výraznější než v případě benzínu – dopomáhá také probíhající topná sezóna, která zvyšuje poptávku po topné naftě, využívané například v průmyslu.   

V příštích sedmi dnech je třeba počítat s mírným cenovým růstem pohonných hmot, v rozsahu kolem pěti za litr. V prvním lednovém týdnu se ceny stabilizují, ba možní i mírně klesnou. Růst cen ropy na světových trzích totiž ustal. V uplynulých dvou měsících cena ropy na světových trzích vykázala takřka 40procentní vzrůst. Ropa typu Brent se dostala na své devítiměsíční cenové maximum. Euforická nálada však nyní z trhů vyprchává. Důvodem euforie byla očekávání vkládaná do vakcíny a plošného očkování, které by razantně omezily šíření nákazy onemocněním covid-19. 

Nyní však investoři tento svůj postoj přehodnocují a získávají dojem, že boj s novým typem koronaviru zdaleka není u konce. Ropa Brent proto klesá z úrovně bezmála 52,50 dolarů za barel z minulého týdne opět viditelně pod padesátidolarovou úroveň. 

Investoři nyní s napětím sledují zejména situaci ve Spojeném království, kde se objevila nová mutace koronaviru a dochází tam k rapidnímu nárůstu počtu nakažených. Šíření nákazy ale vykazuje své dosud nejrychlejší tempo v celé řadě zemí, zatímco distribuce vakcíny je jen postupná. Což znamená, že karanténní uzavírky budou v určitých vlnách pokračovat, stejně jako cestovní omezení, takže poptávka po palivech, a tedy ropě bude takto stlačována ještě dlouhé měsíce.

Dopad zlevnění ropy do cen pohonných hmot ale utlumí koruna, která vůči dolaru přestala posilovat a nyní vlivem popsaného zhoršení nálady na světových trzích i mírně oslabuje, což vyvolává tlak na zdražení pohonných hmot u českých čerpacích stanic. 

Ceny pohonných hmot se stabilizují, ba v lednu i mírně zlevní i v dalších evropských zemích. Podle mezinárodního srovnání je benzín v prosinci levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku a poněkud netradičně i ve Slovinsku a v Maďarsku. V Rakousku je cenově srovnatelný. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Bulharsko či Rumunsko a také Polsko. V Rakousku a na Slovensku je cenově srovnatelná. V Maďarsku, ve Slovinsku, v Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.          

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
ekonom

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

12:26 Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

Na webu United Nations – Informační centrum OSN v Praze se dne 11. 11. 2024 objevil článek s názvem …