Ti dva pánové se při komentování konfliktu na Ukrajině uchýlili ke srovnání s naším rokem 1938, tedy s odstoupením Sudet. Konečná nedokázala Rakušanovi argumentačně oponovat s tím, že podobnost je hodně nepřesná až naivní. Pro pořádek musím zmínit, že mám ve zvyku, když jsem takto osobní, tak kritiku, tedy tento text, jmenovaným zašlu. Ministr Rakušan opakovaně s patřičným důrazem hlásal „Rusko je agresor“, při dalším vstupu „ Rusko je agresor“, a pak znovu – celkem 10x. A dále použitím teze, že obdarováním agresora se mír nezajistí, a … znovu, že máme tu zkušenost se Sudety. Na to jen jednou a obecně konstatovala paní Konečná, že tomu předcházely jiné události, a to je na poukázání na zásadní rozdíl málo.
Tak speciálně pro učitele dějepisu pana Rakušana po lopatě: V Sudetech útočil agresor na české domorodé obyvatelstvo – i hrdelními zločiny. Na Ukrajině naopak útočila dlouhodobě majorita, často reprezentovaná novodobými ukrajinskými fašisty v hitlerovském hávu, a to nejen na Dombasu a v Luhansku. Na koho, je zcela jasné, na menšinu ruské národnosti. Pikantní na tom je, že při adorování hitlerovských pohlavárů + Bandery nechají vzadu v šuplíku ty tisíce mrtvých spoluobčanů, které ve čtyřicátých letech hitlerovská bota zašlapala do země. Vidět noční průvod ukrajinských novofašistů a jejich příznivců s pochodněmi, jak provolávají jméno Hesse a dalších (video mám), tak se musím podívat do kalendáře, jestli se náhodou nepíše rok 1933 nebo až 1939.
Separace od Kyjeva a vyhlášení samostatných územních celků Doněcka a Luhanska byl neustálými útoky vynucený krok, kdy m.j. místní policie moc nekonala. Obě tyto aglomerace byly také předmětem t.z. mírových dohod Minsk 1 a Mins 2, ale ty se téměř vůbec nenaplnily. Korunu tomu nasadil v roce 2019 jazykový zákon. K tomuto výčtu přidám ještě Krym, který měl i podle ukrajinské ústavy zvláštní postavení s vlastním vedením a také s právem na sebeurčení. A právě o takové postavení zpočátku obě samozvané republiky usilovaly, ale třeba jen zastavení vyplácení důchodů totální odtržení podtrhlo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV