V meziročním srovnání se tak inflace sice těsně udržela pod 10 %, avšak v dalších měsících se dvouciferné meziroční inflaci s největší pravděpodobností nevyhneme. Meziměsíční růst inflace je nejrychlejší v samostatné historii ČR a meziroční růst inflace je nejvyšší od července 1998, což samo o sobě velmi dobře ilustruje to, jakou inflační smršť nyní zažíváme.
K rekordnímu meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen v lednu dominantě přispívaly dva oddíly spotřebního koše. Z více jak poloviny k cenovému růstu přispěl oddíl bydlení, voda, energie a paliva a to především kvůli velmi prudkému růstu cen elektřiny a zemního plynu, což bylo umocněno ukončením dočasně nulové DPH. Výrazně však v lednu zdražily i potraviny. V rámci spotřebního koše však v lednu zdražovaly téměř všechny položky.
V meziročním srovnání do celkové inflace v lednu opět až na výjimky přispívaly všechny oddíly spotřebního koše. Klíčové byly položky v oddílu bydlení, voda, energie, paliva, kde dvouciferně rostly ceny elektřiny a zemního plynu a rovněž imputované nájemné. Dále k meziročnímu růstu inflace přispíval oddíl doprava a to především kvůli meziročně výrazně vyšším cenám pohonných hmot. Na začátku roku rovněž dále zdražovaly potraviny. Ceny zboží meziročně vzrostly o 10,5 % a ceny služeb o 8,8 %.
Lednová inflace je zároveň velmi důležitá i z pohledu nové makroekonomické prognózy ČNB, která počítala s meziročním růstem spotřebitelských cen o 9,4 %. Vzhledem k tomu, že se inflace v lednu nacházela opět tzv. nad prognózou, tak nelze vyloučit, že ČNB v březnu přistoupí ještě ke kosmetickému zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV