S výraznějším zrychlením spotřebitelské inflace se v dubnu počítalo, ale to, že v meziročním srovnání inflace zamíří nad 3 %, přeci jen ne. Konkrétně spotřebitelské ceny v dubnu oproti březnu vzrostly o 0,5 % a v meziročním srovnání na 3,1 % z březnových 2,8 %.
Za rychlejším meziměsíčním nárůstem spotřebitelských cen stojí kombinace faktorů. Dále zdražovaly pohonné hmoty, což se odrazilo do nárůstu cen v oddílu doprava. Podle předpokladů dále zdražily tabákové výrobky a alkohol. Zdražovalo se i v oddílech bytového vybavení a zařízení pro domácnost a rovněž v oddílu bydlení. Překvapivý byl naopak meziměsíční růst cen potravin, a to především kvůli dvoucifernému nárůstu cen u zeleniny.
Za meziročním růstem spotřebitelské inflace stály v dubnu výrazně dražší pohonné hmoty (růst o 16,3 %!), když oddíl doprava přispíval k růstu inflace téměř z jedné třetiny. Důvodem je velmi nízká srovnávací základna z loňského dubna. Výrazný příspěvek do inflace si v dubnu připsal i oddíl alkoholické nápoje a tabák. Zdražovaly i služby, ať již v oddílu rekreace a kultura či ve stravování a ubytování. Meziročně naopak mírně zlevnily potraviny.
Spotřebitelská inflace od začátku letošního roku setrvává nad 2 %, když duben přinesl významnější meziroční nárůst. V 1. čtvrtletí letošního roku prudce vzrostla cena ropy, což se bude i v dalších měsících promítat do meziročně výrazně vyšších cen pohonných hmot. V nejbližších měsících je pravděpodobné, že se meziroční inflace bude i nadále pohybovat na hraně 3 %. S otazníkem bude od května vývoj cen některých služeb a zboží po významném uvolnění protiepidemických opatření.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV