Odešel spisovatel Zdeněk Fišera

07.09.2022 7:23 | Komentář

Mezi smutné zprávy posledních dnů patří i úmrtí talentovaného a pracovitého autora pozoruhodně rozsáhlých encyklopedií a encyklopedických průvodců, které vycházely i v pražském nakladatelství Olympia, v populární a čtenáři oblíbené edici Navštivte.

Odešel spisovatel Zdeněk Fišera
Foto: Olympia
Popisek: Logo nakladatelství Olympia

Zdeněk Fišera se dlouhodobě věnoval historii, a to především historii architektonických památek středověku. Mezi jeho nejoblíbenější témata patřily fortifikační stavby a jejich vývoj.

Fišera byl i kmenovým autorem nakladatelství Libri, kde postupně vyšly jeho velké encyklopedie Skalní hrady zemí Koruny české, Jeskynní hrady střední Evropy, Encyklopedie městských věží v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a Encyklopedie městských bran v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Podílel se i na dalších velkých projektech, třeba na encyklopedii Historické radnice Čech, Moravy a Slezska s archeologem Karlem Kibicem. Jedním z jeho skutečně obdivuhodných děl je publikace Loupeživí rytíři a zemští škůdci království českého a jejich sídla. 

Fišera se narodil vystudoval Odborné železniční učiliště a dlouho pracoval jako zaměstnanec Českých drah. Mezi roky 2000 a 2004 pracoval pro Národní památkový ústav, kde pomáhal se zpracováváním seznamů některých okresů. Už v roce 1988 se mu podařilo v Jilemnici založit Klub přátel historie Transsaltum, byl i zakládacím členem Klubu Augusta Sedláčka a České archeologické společnosti jako archeolog-amatér. Články přispíval i do řady odborných sborníků a časopisů, od roku 2003 se věnoval pouze publikační činnosti. 

Nabyté znalosti, které čerpal z dostupné literatury, ale také z archivů muzeí a z komunikace s místními historiky, nakonec využil k přípravě úspěšných turistických příruček v Olympii. Vyšly zde jeho knihy Městské věže v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Moravské a slezské hradní kaple, Opevněné kostely (I. a II. díl), Skalní hrady a Církevní opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Jeho poslední kniha v Olympii vyšla pod názvem Staré pověsti české od Mělníka k Broumovu. Jedná se o výbor většinou málo známých nebo zcela neznámých pověstí z tohoto prostoru, kterým Fišera vtiskl beletristickou podobu. Publikaci o husitských hejtmanech a jejich sídlech, která musela být kvůli pandemii covidu odložena, bohužel již dokončit nestihl a jejího vydání se nedočká. Zemřel v květnu 2022. 

Za redakční kolektiv nakladatelství Olympia Tomáš Hejna, šéfredaktor

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Nevhodná kumulace funkcí politiků

9:20 Zdeněk Joukl: Nevhodná kumulace funkcí politiků

Rozšířil se nám tady takový zlozvyk…aneb „Stachanovci mezi politiky“ V naší politice se stále více …