Oldřich Rambousek: Je penzijní reforma nutná? Nevěřte na duchy - není!

15.03.2019 21:35 | Zprávy

Co se týče penzijní reformy, to už bylo keců na korbu nákladní Tatry. Řešení dosud nikdo nenašel, a to přestože komisí a výborů jsme k tomuto problému měli několik. Všichni jen pobrali tučné odměny, ale řešení prostě není. Ono ani nebude, protože je to vše jen jeden z dalších oblbováků na lidi a jejich peníze.

Oldřich Rambousek: Je penzijní reforma nutná? Nevěřte na duchy - není!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci v parku

Průběžný systém financování důchodů je opravdu hodně starý, ale nikoliv zastaralý, nefunkční či neadaptovatelný do dnešní doby. Opak je pravdou. Nic lepšího neexistuje a ani existovat nemůže, pokud tedy nechceme na stáří zvýhodňovat třeba elitářské nomenklatury. Flexibilita průběžného systému je v podstatě nekonečná, ale má to jeden háček. Systém pracuje jinak v kapitalismu a jinak v socialismu a nedej bože v takzvané demokratické společnosti. Ona totiž skutečná demokracie existuje jenom na papíře nebo v hlavách snílků a díky tomu, že valná většina lidí demokracii nerozumí, tak těm plkům věří. O tento stav se bohužel mocenské struktury opírají.

Problém financování důchodů vůbec netkví v důchodovém systému. Problém je v tom, že celosvětově roste lidská populace a bohužel stále více narůstá počet lidí v důchodovém věku. Dětí se rodí ve vyspělých zemích stále méně, a je tedy méně těch, kteří by pracovali a financovali důchodový systém. Dalším problémem je takzvané zefektivňování práce a tlak na neustálé snižování lidské pracovní síly. Netvrdím, že digitalizace a robotizace výroby je nepřínosná a neposouvá nás vpřed, ale nese to s sebou i negativní dopady, a to v poklesu počtu pracovních příležitostí. Za celosvětovým růstem populace stojí především africké země, Indie a Čína. Musíme však mluvit o tomto problému v globálním měřítku, neb jsme otevřenou ekonomikou, otevřenou zemí.

Je to hnusné, ale je problém se starými lidmi. Kapitalismus s nimi počítá jen jako s přítěží a neví, jak se jich zbavit. Socialismus má systém nastaven poněkud jinak, a to díky možnosti přerozdělování prostředků. Kapitalismu a demokracii přerozdělování prostředků jaksi jde proti srsti. Oni se ti kapitalisté a demokraté nechtějí o nic dělit. Bohužel veškeré prostředky v ekonomice generuje dělnická třída, ale ta si to bohužel neuvědomuje a klidně se nechá demokraty a kapitalisty okrádat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Odmítnutá milost

15:26 Zdeněk Jemelík: Odmítnutá milost

Vracím se k případu podmíněně propuštěného odsouzeného, jemuž prezident republiky 18.října 2024 odmí…