Z rozhovoru vyplývá, že na ministerstvech měla bobtnat byrokracie a je tedy dostatek úřednických míst ke zrušení, čímž má být dosaženo úspor. Jak vyplývá ze studie renomovaného pracoviště CERGE-EI1, počet úředníků za Sobotkovy a Babišovy vlády do roku 2020 jejich počet již významnějších změn nedoznal. Není tedy zřejmé, kde v posledních letech bujela byrokracie. Úředníků je navíc pouze necelých 80 000 a nepředstavují tedy tu nejvyšší platovou položku.
Doposud kromě EET nebyla navíc identifikována jediná zbytečná agenda, na které by se dalo ušetřit. Naopak přibývají agendy nové, zejména v souvislosti s řešením cen energií a v důsledku války na Ukrajině. Většinu agendy zpracovávají státní zaměstnanci na Úřadu práce v 9. platové třídě s platem okolo 25 000 Kč hrubého.
Co se týče údajného rapidního zvyšování platů, tento nárůst byl zapříčiněn primárně (zcela zaslouženým) přidáváním učitelům, zdravotníkům atd. Platy úředníků již druhý rok stojí. Navíc jde o růst pouze nominální. Jak opět uvádí CERGE-EI, od roku 2018 již jejich růst zaostával za růstem mezd v celé ekonomice, takže jejich relativní úroveň v roce 2020 byla výrazně nižší než v roce 2018.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV