Pavel Foltán: Mediální rady a koronavirus

19.03.2020 10:02 | Zprávy

Do konce měsíce března se mají sejít k zasedání všechny mediální rady – a to Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) v úterý 24. března, Rada ČT a Rada ČRo ve středu 25. března, a Rada ČTK v pondělí 30. března, tedy ještě v době trvání karantény a mimořádných opatření podle průběžně aktualizovaného nařízení vlády. Otázkou je, zda se uvedené mediální rady sejdou ke svým zasedáním, respektive zda se (v souladu s nařízením vlády) vůbec sejít mohou – tedy bez kolize s podmínkami danými vládou.

Pavel Foltán: Mediální rady a koronavirus
Foto: Jarka Foltánová
Popisek: JUDr. Pavel Foltán je český právník, spisovatel, novinář a vysokoškolský učitel, od roku 2018 člen Rady České tiskové kanceláře

Právníci by asi mohli konstatovat, že aktuální stav nouze je svým způsobem jedno ze stádií toho, čemu se říká výjimečný stav. Aktuální stav nouze podle instrukcí vlády vyžaduje, aby se nescházely subjekty nad počet 10 lidí v jednom prostoru a čase. Uvedený parametr je vcelku přesný a jasný. A je pro dotčené subjekty závazný.

RRTV sice nemá veřejná zasedání, ale sama o sobě má 13 členů, což je přes daný limit. Při jejím zasedání musí být přítomen vedoucí úřadu (nebo zástupce), a k jednotlivým okruhům bodů podle jejich druhu musí být přítomni také vedoucí pracovníci příslušných úseků úřadu (obvykle dva). Takže to už je celkem přinejmenším 15 lidí, čili přes limit daný vládou. Znám z doby svého šestiletého působení ve funkci místopředsedy RRTV prostory úřadu, takže v tzv. „velké zasedačce“, kde Rada zasedá, by standardně mohl být prostorovým problémem také další parametr, a to alespoň dvoumetrové rozestupy jednotlivých osob (tj. distance o průměru okruhu alespoň 2 metrů – lidově řečeno „kolem dokola“).   

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Velikonoce jako semafor

12:17 Ladislav Jakl: Velikonoce jako semafor

Téměř denně přes tenhle přechod chodívám. Naposled včera. A téměř denně tam bývám jediným, kdo na se…